تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مهر 1400 - 23:11
10 بازدید
کد خبر : 64589

کارمندانی که واکسن نزده‌اند از ابتدای آبان اجازه ورود به محل کار ندارند

کارمندانی که واکسن نزده‌اند از ابتدای آبان اجازه ورود به محل کار ندارند

 سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ممنوعیت ورود کارمندانی که واکسن نزده‌اند به محل کار از ابتدای آبان ماه امسال خبر داد. دکتر سیدجواد حسینی در برنامه اشاره سیمای خراسان رضوی که با موضوع آخرین روند انجام واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه موج ششم بحران کرونا بود، اظهار کرد: ما در بحث مراقبت‌های سازمان

کارمندانی که واکسن نزده‌اند از ابتدای آبان اجازه ورود به محل کار ندارند

 سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ممنوعیت ورود کارمندانی که واکسن نزده‌اند به محل کار از ابتدای آبان ماه امسال خبر داد.

دکتر سیدجواد حسینی در برنامه اشاره سیمای خراسان رضوی که با موضوع آخرین روند انجام واکسیناسیون و اقدامات پیشگیرانه موج ششم بحران کرونا بود، اظهار کرد: ما در بحث مراقبت‌های سازمان بهداشت جهانی باید نسبت به اصول چهارگانه مراقبت، پیشگیری، همراهی و مشارکت توجه ویژه داشته باشیم‌ تا خودمان و عزیزانمان را گرفتار بیماری کرونا نکنیم.

وی افزود: متاسفانه در روزهای اخیر افزایش میزان مراجعات سرپایی به مراکز منتخب کرونا و بیمارستان‌ها را داشته‌ایم که خود یک زنگ هشدار است و تجربه نشان داده که دو تا سه هفته بعد از این وضعیت موج بعد آغاز شده، هرچند که امیدواریم این‌گونه نباشد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: مقابله با ماسک و واکسن آسیب‌زا بوده است. ما نباید با اقدام عمد یا غیرعمد به سلامت خودمان و دیگران آسیب برسانیم. بیشترین آسیب‌ها در جمع‌های شلوغ بوده که درصد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم در این جمع‌ها پایین است، در دهه پایانی ماه صفر که جمعیت زیاد عزاداران رضوی را شاهد بودیم وضعیت مجاوران از زائران در بحث رعایت‌ها بهتر بود، هرچند که امیدواریم که این احساس مسئولیت در همگان به‌خوبی دیده شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ما در همه شاخص‌ها باید رعایت ۶۰ تا ۷۰ درصدی را داشته باشیم، تصریح کرد: در بحث واکسیناسیون کرونا نیازمند اقناع‌سازی هستیم و اگر بتوانیم ۸۰ درصد گروه‌های هدف را واکسینه کنیم می‌توانیم در برابر بحران کرونا عملکرد موفقی داشته باشیم. ما در زمان موج قطعاً سرعت واکسیناسیون قبل از موج را نخواهیم داشت و از مردم می‌خواهیم که نسبت به انجام واکسیناسیون هرچه سریع‌تر اقدام کنند.

حسینی در خصوص میزان رعایت نکات بهداشتی توسط گروه‌های شغلی مختلف، بیان کرد: در حال حاضر بین ۶۵ تا ۷۰ درصد صنوف دستورالعمل‌های بهداشتی را به‌خوبی رعایت می‌کنند، ضمن اینکه نظارت مستمر بازرسان اداره سلامت محیط و کار و برخورد قاطع با متخلفان را هم داریم، اما دغدغه این روزهای ما برگزاری مجالس عروسی در ماه ربیع‌الاول بدون رعایت نکات بهداشتی بوده و نباید کاری کنیم که عروسی به عزا و شادی به غم تبدیل شود.

فقط ۲۵.۷ درصد افراد تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد دوز دوم دریافت کرده‌اند

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون، گفت: تاکنون ۴ میلیون و ۲۸۷ هزار دوز شامل ۲ میلیون و۹۴۸ هزار و معادل۷۴.۳ درصد دوز اول و یک میلیون و ۳۳۹ هزار و معادل ۲۵.۷ درصد دوز دوم زده شده است. همچنین از مجموع ۴۶۶ هزار دانش‌آموز ۲۷۲ هزار نفر و معادل ۵۲ درصد واکسینه شدند، ضمن اینکه واکسیناسیون ۱۹۴ هزار نفر و ۴۸ درصد مابقی هم در حال انجام است و برای این گروه از واکسن سینوفارم استفاده می‌شود.

حسینی اضافه کرد: گروه هدف دیگر مادران باردار هستند و هم‌اکنون ۳۶ هزار مادر باردار در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد داریم که از این تعداد ۳۰ هزار نفر هفته ۱۲ بارداری را گذرانده‌اند و مجاز به دریافت واکسن هستند، ضمن اینکه انجام واکسیناسیون کرونا از زمان زایمان تا ۱۰ روز پس از آن توصیه نمی‌شود.

وی تصریح کرد: تاکنون ۸۶ درصد مادران باردار واجد شرایط دوز اول و ۱۴ درصد هم دوز دوم را دریافت کرده‌اند و از تمامی گروه‌های جامعه به‌ویژه مادران باردار می‌خواهیم که تاخیر در انجام این کار نیندازند.

حسینی از ممنوعیت ورود کارمندان واکسن نزده به محل کار از ابتدای آبان ماه امسال خبر داد و گفت: کارمندانی که واکسن نزده‌اند از اول آبان ماه سال ۱۴۰۰ حق حضور در محل کار را ندارند و این موضوع توسط سازمان استخدامی کشور به تمامی مجموعه‌ها ابلاغ شده و برای فردی که حضور ندارد غیبت لحاظ شده و تخلفات انضباطی برایش ثبت می‌شود. توصیه ما به کارمندان واکسن نزده این است که واکسیناسیون خود را در اولین فرصت انجام دهند، ضمن اینکه مشابه این شرایط برای کارگران و کارفرماها هم لحاظ شده است.

وی افزود: موضوع عدم واکسیناسیون کارمندان شامل معلمان هم می‌شود، زیرا آنان هم کارمند دولت هستند و از اول آبان ماه حق حضور در سر کلاس درس را ندارد و این موضوع شامل دانش‌آموزان می‌شود، هرچند که یکی از بهترین مجموعه‌هایی که همکاری کرده آموزش و پرورش بوده، البته فعالیت حضوری مدارس باید متناسب با کد ۰۶ وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش باشد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در جهت سرعت‌بخشی واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان تعداد مدارسی که مرکز واکسیناسیون کرونا هستند افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: امیدواریم که واکسیناسیون این گروه‌ها با مراجعه به‌موقع‌شان طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته به اتمام برسد و دغدغه‌ای بابت افراد واکسینه نشده نداشته باشیم.

امکان تغییر زمان حضوری شدن مدارس

حسینی افزود: در این روزها صحبت از عدم فعالیت حضوری مدارس در صورت وقوع موج ششم بحران کرونا هست که باید بگوییم وضعیت و رنگ‌بندی‌های کرونایی توسط ستاد کشوری مقابله با کرونا مشخص می‌شود و پیش‌بینی‌مان این است که اگر تغییری در رنگ‌بندی‌ها ایجاد شود ممکن است که زمان شروع کلاس‌های حضوری را که از ۱۵ آبان است تغییر کند.

وی با تاکید بر اینکه تعداد ۲۵۰مرکز واکسیناسیون در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور ۲۰۰۰ تیم فعال است، گفت: اگر مردم مراجعه کنند روزانه تا بیش از ۲۰۰ هزار دوز تزریق خواهد شد. همچنین برای دوز سوم که ۶ ماه پس از تزریق دوز دوم در حال انجام است از واکسن‌های آسترازنکا و سینوفارم و متناسب با نوع واکسنی که در دوزهای قبلی دریافت کردند، استفاده می‌شود، اما این موضوع شامل واکسن فخرا نمی‌شود، زیرا این واکسن در مرحله آزمایش بالینی بوده و داوطلبان می‌توانند به مرکز غدیر مراجعه کنند، هرچند که آستان قدس رضوی هم در این خصوص اعلام آمادگی کرده است تا تزریق واکسن فخرا را به داوطلبان داشته باشد.

در حال حاضر شهری با وضعیت قرمز در خراسان رضوی نداریم

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: این روزها در کنار تزریق واکسن کرونا، واکسن آنفلوآنزا هم تزریق می‌شود و تاکید ما به کسانی که این واکسن را دریافت می‌کنند این است که حتماً فاصله ۱۴ روزه با واکسن کرونا را لحاظ کنند و تزریق هم‌زمان یا کمتر از فاصله زمانی ذکر شده را نداشته باشند.

به گزارش وبدا حسینی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از مجموع ۳۴ شهرستان خراسان رضوی، ۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی هستند که شهر مشهد در وضعیت زرد قرار دارد و خوشبختانه در حال حاضر شهری با وضعیت قرمز در خراسان رضوی نداریم.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

فرهنگی

اخبار سیاسی