تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 آذر 1400 - 22:55
19 بازدید
کد خبر : 135375

پایان نامه‌های با قابلیت تجاری سازی مشمول گرنت جوانه می شوند

پایان نامه‌های با قابلیت تجاری سازی مشمول گرنت جوانه می شوند

طرح گرنت جوانه با هدف حمایت مالی از پایان نامه‌­های ارشد و رساله­‌های دکتری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که منجر به تولید نمونه محصول شود و دارای قابلیت تجاری سازی باشد، از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی اجرایی می­‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر کورش پرند، رییس پارک علم وفناوری دانشگاه

پایان نامه‌های با قابلیت تجاری سازی مشمول گرنت جوانه می شوند

طرح گرنت جوانه با هدف حمایت مالی از پایان نامه‌­های ارشد و رساله­‌های دکتری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که منجر به تولید نمونه محصول شود و دارای قابلیت تجاری سازی باشد، از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی اجرایی می­‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر کورش پرند، رییس پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی با اعلام این خبر، گفت: مشارکت­ کنندگان در این طرح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، سازمان یا نهاد اجرایی-اقتصادی مشارکت کننده (در این دوره پارک علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات یا فاوا)، شرکت‌های دانش بنیان متقاضی و حامی پروژه و صندوق‌های پژوهش و فناوری عامل و صندوق نوآوری و شکوفایی هستند.

رییس پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی درباره جزییات گرنت فناوری جوانه گفت: در این طرح، استاد راهنمای اول پایان­ نامه ارشد یا رساله دکترا به عنوان مسئول هسته در نظر گرفته می­‌شود و تکمیل کاربرگ­‌ها و ارائه مستندات در سامانه این رویداد به نشانی www.techgrant.msrt.ir توسط ایشان صورت می‌گیرد.

پرند ادامه داد: پس از دریافت فرم­‌ها و بررسی­‌های اولیه توسط کارشناسان پارک، فرم جهت برطرف کردن ایرادات در مهلت زمان تعیین شده برای مسئول هسته ارسال می­‌شود و پس از تأیید کاربرگ­‌های تکمیل شده توسط نماینده پارک و حضور نماینده هسته در جلسات پیش دفاع و دفاع، تصمیم نهایی جهت پذیرش طرح در شورای پذیرش پارک متشکل از رئیس پارک به عنوان رئیس شورا، معاون پارک به عنوان دبیر شورا، دو نفر از مدیران فناوری دانشگاه و مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه به عنوان اعضاء شورا، اخذ خواهد شد.

به گفته این استاد گروه داده‌ها و کامپیوتر دانشکده ریاضی دانشگاه شهید بهشتی حمایت از طرح­‌ها به صورت بذری و بلاعوض بوده و شامل ۴ بخش حمایت پایه (پارک علم و فناوری شهید بهشتی و وزارت عتف)، سازمان حامی (که در این دوره پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات است)، حمایت دانش بنیان (شرکت­‌های دانش بنیان متقاضی و صندوق نوآوری و شکوفایی) و صندوق پژوهش و فناوری است.

پرند، درباره میزان گرنت فناوری جوانه گفت: این گرنت سالانه است که برای پایان نامه ارشد و برای رساله دکترا در سال ۹۹ به ترتیب به میزان ۱۵۰ میلیون ریال و ۳۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

پرند تاکید کرد: حمایت­‌های انجام گرفته توسط پارک علم و فناوری شهید بهشتی، وزارت عتف و سازمان حامی بلاعوض بوده و مشمول مشارکت در مالکیت دارایی­‌های فکری ناشی از اجرای پروژه نمی­‌شود. مشارکت شرکت دانش بنیان متقاضی و حامی بیرونی در حمایت از انجام پروژه منوط به انعقاد توافق نامه مالکیت فکری با دانشگاه است. کلیه مبالغ حمایتی، اعم از آورده پارک علم و فناوری شهید بهشتی ، وزارت عتف، پارک فاوا یا سایر حامیان به حساب صندوق عامل واریز می‌شود و از طریق صندوق به حساب متقاضی واریز خواهد شد.

رییس پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: نحوه تقسیم اعتبارات در سه دسته نیروی انسانی، توانمندسازی و تحقیق و توسعه قرار می­‌گیرد به گونه‌­ای که ۲۵ درصد از مجموع حمایت‌­های پارک علم و فناوری شهید بهشتی، وزارت عتف و پارک فاوا به اعتبار نیروی انسانی شامل هزینه حقوق و دستمزد دستیار پژوهشی پروژه یا دانشجو و همچنین هزینه حقوق و دستمزد فرد متخصص فعال در پروژه (دانشجو) اختصاص می­‌یابد.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد دیگر از مجموع حمایت­‌های پارک علم و فناوری شهید بهشتی، وزارت عتف و پارک فاوا به اعتبار توانمندسازی شامل شرکت اعضای هسته در دوره­‌های آموزشی مورد تایید پارک علم و فناوری شهید بهشتی، شرکت در تورهای بازدید از صنعت، نمایشگاه‌­های تخصصی، دانشگاه، خرید خدمت از کلینیک کسب و کار پارک شهید بهشتی برای تهیه طرح تحلیل بازار، خرید خدمت از سایر مشاوران مورد تایید پارک شهید بهشتی برای تهیه طرح تحلیل بازار اختصاص یافته و ۵۰ درصد باقیمانده نیز به اعتبار تحقیق و توسعه شامل هزینه خرید مواد و ملزومات مصرفی اداری، آزمایشگاهی و کارگاهی، هزینه خرید خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی (هزینه های ساخت و سنجش) و هزینه خرید قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای پروژه  و هزینه اجاره سرور و پهنای باند اختصاص می‌­یابد.

وی در خصوص نحوه هزینه کرد سایر حمایت­ها شامل حمایت­های دانش بنیان و صندوق عامل نیز گفت: می ­بایست ۴۰ درصد در هزینه­‌های نیروی انسانی و ۶۰ درصد باقیمانده نیز صرف هزینه­‌های تحقیق و توسعه شود. همچنین ۱۰۰ درصد آورده مجری نیز باید صرف هزینه­‌های تحقیق و توسعه شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصویب، تخصیص و پرداخت اعتبار به گونه­‌ای است که پس از تصویب پذیرش طرح برای مقطع ارشد، ۵۰ درصد از مجموع حمایت‌­ها به حساب صندوق پژوهش و فناوری واریز می­‌شود و میزان حمایت­های باقیمانده در دو دوره ارزیابی میان دوره و پایان دوره بر اساس نتیجه ارزیابی و میزان پیشرفت طرح به حساب مذکور واریز خواهد شد. برای مقطع دکترا نیز پس از تصویب پذیرش، ۴۰ درصد از مجموع حمایت­‌ها واریز و بقیه مبالغ پس از سه مرحله ارزیابی میان دوره اول، میان دوره دوم و پایان دوره و بر اساس میزان پیشرفت طرح، واریز می­‌شود.

پرند، درخصوص پرداخت مبالغ تاکید کرد: مبالغ به حساب مسئول هسته در ازای ارائه مدارک هزینه کرد قابل قبول از سوی مسئول هسته به پارک علم و فناوری شهید بهشتی و دستور پرداخت از سوی پارک علم و فناوری شهید بهشتی به صندوق عامل صادر می‌شود.

رییس پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: هر مسئول هسته به طور همزمان می تواند معادل ۳ واحد حمایت دریافت کند که هر پایان نامه کارشناسی ارشد معادل ۱واحد و هر رساله دکتری معادل ۲ واحد حمایت است.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی، پرند تعداد پایان نامه­ ارشد و رساله دکترا مورد حمایت در  این دوره را ۵۷ پایان نامه عنوان کرد و افزود: امید است با اجرای این طرح شرایط تولید محصول برای پایان نامه هایی که رویکرد فناوری دارند، فراهم شود و گامی هرچند کوچک در جهت کاهش فاصله صنعت و دانشگاه برداشته شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.