تاریخ انتشار : دوشنبه 17 آبان 1400 - 23:15
16 بازدید
کد خبر : 81427

مهمترین چالش و عقب‌ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌هاست

مهمترین چالش و عقب‌ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌هاست

ایسنا/فارس مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا گفت: مهمترین چالش و عقب ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌ها، تامین دسترسی مطلوب به کلانشهر شیراز است و برای حل این چالش فزاینده ۵ محور ارتباطی در دستور کار قرار گرفته است. خلیل حاجی‌پور در بازدیدی که با حضور نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی مدیرعامل و

مهمترین چالش و عقب‌ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌هاست

ایسنا/فارس مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا گفت: مهمترین چالش و عقب ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌ها، تامین دسترسی مطلوب به کلانشهر شیراز است و برای حل این چالش فزاینده ۵ محور ارتباطی در دستور کار قرار گرفته است.

خلیل حاجی‌پور در بازدیدی که با حضور نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت عمران انجام شد، گفت: پیگیری نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نقش موثر و ارزنده‌ای در حل مشکلات و بهره برداری از پروژه‌های عمرانی در شهر جدید صدرا داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شرکت عمران شهر صدرا، او با اشاره به اهمیت ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی و احداث مسیرهای دسترسی در شهر صدرا و اتصال آن به کلانشهر شیراز، افزود: موضوع توسعه زیرساخت ها، یکی از الزامات مهم رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی است و بر این باوریم که مهمترین چالش و عقب ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساخت‌ها، تامین دسترسی مطلوب به کلانشهر شیراز است و برای حل این چالش فزاینده ۵ محور ارتباطی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا با تشریح برخی از اقدامات انجام گرفته در این حوزه، عنوان کرد: اولین مسیر دسترسی بزرگراه شهید سلیمانی است که عملیات اجرایی آن در شهریور ۹۷ آغاز شد و در اسفند ۹۹ به طور کامل به بهره برداری رسید.

حاجی‌پور ادامه داد: این بزرگراه شامل ۵.۵ کیلومتر طول مسیر، یک کیلومتر تغییر واریانت و دو تقاطع غیر همسطح است که یکی از آن‌ها در محل اتصال با شریان اصلی ارتباطی شمال-جنوب کشور با انجام فرایند مهندسی ارزش در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین طرح اجراء و عملیاتی شد. این پروژه در نهایت موجب رضایتمندی شهروندان و دسترس پذیری بهتر شهر صدرا شده است.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: پروژه دوم بزرگراه ابوعلی سینا به طول ۵/۳ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصد درحال اجراست و تلاش مان بر این است ظرف چند ماه آینده بطور کامل به بهره‌برداری برسد. همچنین سومین پروژه اتصال صدرا به شیراز از مسیر تنگ قره پیری است که یکی از پروژه‌های راهبردی و استراتژیک شهر صدرا و همچنین کلانشهر شیراز محسوب می‌شود. عملیات اجرایی آن در اسفند ماه ۹۹ شروع شد و تا به امروز با توجه به توانمندی‌های اجرایی و فنی پیمانکار پروژه پیشرفت خوبی داشته است وامیدواریم طی ۲ سال آینده طبق برنامه زمانبندی به بهره برداری برسد.

او افزود: البته ۴ کیلومتر از این پروژه در محدوده شهری شیراز واقع شده است که طی هماهنگی صورت گرفته با استاندار فارس بنا شد در هفته پیش رو جلسه‌ای با حضور نمایندگان محترم و رئیس کل دادگستری در خصوص حل و فصل مسائل و مشکلات ۴ کیلومتر مسیر در حریم شیراز تصمیم گیری و تعیین تکلیف صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آزادراه اصفهان- شیراز چهارمین راه ارتباطی صدرا به شیراز است، خاطرنشان کرد: امیدواریم ظرف دو هفته آینده پیمانکار این پروژه انتخاب شود و تا قبل از پایان دولت با حضور وزیر راه و شهرسازی بتوانیم عملیات اجرایی این طرح بزرگ را نیز آغاز کنیم.

او اظهار کرد: عملیات اجرایی پروژه اتصال صدرا به دشت ملوس جان و شهرستان بیضاء مدتی است که شروع شده و این مسیر پنجمین راه ارتباطی صدرا محسوب می‌شود. همچنین بهسازی و روکش کامل آسفالت تنها دسترسی موجود صدرا به شیراز (بلوار خلیج فارس) که پارسال محور صدرا به شیراز انجام شد و امسال روکش کامل مسیر شیراز به صدرا انجام خواهد شد.

حاجی‌پور با بیان اینکه ارزش روز مجموع پروژه‌های ارتباطی شهر صدرا در حدود ۷۵۰ میلیارد تومان است که در چهارسال اخیر توسط شرکت عمران سرمایه گذاری شده است، گفت: شهر صدرا امروز به یک کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل شده و این با تلاش همکاران مجموعه شرکت عمران صدرا و هماهنگی مجموعه دستگاه‌های اجرایی دولت و پیگیری و جدیت و اهتمام نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی محقق شده است.

او با بیان اینکه مطالعات متروی صدرا به پایان رسیده و با هماهنگی‌ها و رایزنی‌های انجام شده با مجموعه راه آهن درصدد هستیم به جای احداث زیرساخت جدید برای مترو، حتی المقدور از ریل‌های موجود راه اهن استفاده کنیم اظهار داشت: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ آغاز عملیات اجرایی این طرح را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا در ادامه افزود: موضوع کمربندی شهر صدرا که از ادامه بزرگراه شهید سلیمانی شروع می‌شود و به میدان امام رضا ختم می‌گردد، مطالعات آن نهایی شده و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن در سال جاری شروع خواهد شد. مجموع این اتفاقات صدرا را از یک بن بست دسترسی خارج کرده و در نقاط مختلف شهر، دسترسی‌های متنوعی را در اختیار شهروندان گذاشته و جذابیت این شهر را برای سرمایه گذاری و برنامه‌های توسعه آتی موجب شده و فضایی مناسب بدین منظور تدارک دیده و مهیا کرده است.

او به بخشی از پروژه‌های رو بنایی اشاره کرد و گفت: مجتمع پلیس‌های تخصصی با اعتبار بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال که از پارسال عملیات اجرایی آن آغاز شده و امیدواریم تا پایان امسال به سرانجام برسد و بتوانیم فاز اول این پروژه را به بهره برداری برسانیم.

حاجی‌پور بیان کرد: همچنین بزرگترین کتابخانه استان فارس با معماری فاخر و شاخص، در زمینی در حدود ۶ هزار مترمربع با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال و همچنین پروژه فرهنگی مذهبی مصلی صدرا با ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست. به موازات این طرح‌ها سالن بین المللی ورزشی شهر صدرا که اواخر پارسال افتتاح شد و هم در حال برنامه ریزی برای یک تورنمنت ۴ جانبه و بین المللی هستیم که با اجرای این تورنمنت انشاالله بهره برداری رسمی آن را داشته باشیم.

او تصریح کرد: ساخت مدارس، فرهنگسراها، مساجد، پروژه‌هایی که در قالب تفاهم نامه با شرکت آب و فاضلاب داشته ایم از دیگر اقدامات مهم شرکت عمران است.

این مقام مسئول، همچنین به ساخت مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی آب شرب با اعتبار بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال واقع در ارتفاعات فاز ۲ شهر صدرا اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که این پروژه مهم سال آینده به بهره برداری برسد.

حاجی‌پور افزود: علاوه بر کمک به افتتاح تصفیه خانه شرق صدرا که یک چالش ملی برای شهر جدید صدرا شده بود با یاری نمایندگان و مجموعه دستگاه قضایی استان و به همت شرکت عمران شهر صدرا، مدول اول آن سال گذشته به بهره برداری رسید. مدول دوم تصفیه خانه شرق و مدول اول تصفیه خانه غرب برای جمعیت حدود بالغ بر ۱۷۰ هزارنفر در هفته دولت امسال با تامین مالی ۵۰-۵۰ با شرکت آبفا عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تقدیر و تشکر از دو مجموعه شرکت عمران و جهاد نصر، گفت: نسخه شفابخشی که کشور همیشه به آن نیاز داشته و دارد و بدون شک ادامه راه ما در مسیر پیشرفت عمران و آبادانی، بالندگی و عزت و سربلندی است و باید همچنان از آن بهره‌مند باشیم، مدیریت جهادی است.

ابراهیم عزیزی افزود: کشوری که از تهدیدهای زیادی برخوردار هست، جهت مقابله با آن‌ها باید فرهنگ جهادی، مدیریت جهادی و تلاش جهادی و حرکت برمبنای آموزه‌های جهادی را چراغ راه خود قرار دهد. اینکه مقام معظم رهبری بر مدیریت جهادی تاکید داشتند تنها به این دلیل است که تنها راه برون رفت از مشکلات بهره گیری از این فرهنگ غنی است چرا که این فرهنگ ما را از همه موانع عبور می‌دهد.

او بیان کرد: امروز هم در مجموعه جهاد نصر که بر گرفته از روحیه جهادی است شاهد تلاش‌های خوبی هستیم و هم پشتیبانی، حمایت و تلاش شرکت عمران صدرا موجب برطرف شدن مشکلات و نیازهای شهروندان صدرا از جمله راه‌های ارتباطی شده است.

عزیزی با اشاره به اینکه صدرا مستحق خدمت‌های بیش از این است، ادامه داد: شهر صدرا هم اکنون در حال جبران سال‌ها عقب ماندگی است و  باید از نظر مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، فضای سبز، حمل و نقل درون شهری و برون شهری و از همه جهات تامین شود و با مدیریت مبتنی بر تفکر جهادی مسائل آن زودتر حل شود.

جعفر قادری، دیگر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه عنوان کرد: شرکت عمران شهر صدرا در طول سال‌های گذشته کارهای بزرگی را رقم زدند ما بازخورد این تلاش‌ها و زحمات را در جلسات مردمی که برگزار می‌شود بخوبی مشاهده میکنیم، وقتی نوع مطالبات مطرح  می‌شود، می‌بینیم که مطالبات نسبت به گذشته متفاوت شده و زیرساخت‌ها و روبناها همه به نوعی یکی پس از دیگری حل می‌شود.

او ادامه داد: شرکت عمران در شهر صدرا در هیچ زمینه‌ای نیست که پروژه‌ای تعریف نکرده باشد و اقدام جدی صورت نداده باشد. هیچ دستگاهی نیست که نیاز به زمین و ساختمان داشته باشد و شرکت عمران صدرا ورود پیدا نکرده باشد؛ در بحث راه، آب و فاضلاب، فضای آموزشی، ورزشی، فضای اداری، فضای خدماتی و رفاهی و فضاهای دیگر، یکی پس از دیگری مشکلات و معضلات صدرا را حل می‌کنند که این نتیجه یک مدیریت جهادی و تخصصی، تفکر جهادی و تفکر حاکمیت نیروهای علمی و نیروهای تخصصی شرکت عمران شهر صدرا است.

قادری افزود: بحث راه‌های دسترسی، نقطه کلیدی و مهم توسعه هر شهر است و امیدواریم با این زیرساخت‌ها، دسترسی‌ها و این امکانات، شهر صدرا به آن کارکردهای ویژه تعریف شده از جمله شهر دانشگاهی، شهر درمانی و شهری مناسب سکونت دست یابد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از زحمات دو مجموعه شرکت عمران و جهاد نصر بیان کرد: جهاد نصر یکی از افتخارات استان است و امیدواریم که از لحاظ تجهیزات، ماشین آلات، امکانات و نیروهای تخصصی و توان مالی بتواند به جایگاه بالایی دست یابد تا بتوانیم پروژه‌های بزرگی را با کمک آن‌ها در استان شروع کنیم.

قادری اضافه کرد: اعتقاد من بر این است که مشکل مملکت مشکل پول و مسائل مالی نیست، بلکه مشکل، طراحی مدل، پیگیری، جرأت و جسارت است که خوشبختانه همه این‌ها در دو مجموعه شرکت عمران صدرا و جهاد نصر وجود دارد و انشاالله ما نیز بتوانیم گره‌ای از این مشکلات را باز کنیم و به‌عنوان پشتیبان و همراه شما در پروژه‌های بزرگ و کلانی که تعریف شده است، یاری کنیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.