تاریخ انتشار : جمعه 12 آذر 1400 - 20:29
16 بازدید
کد خبر : 140692

قانون‌شکنی در طرح حریم رضوی را پیگیری می‌کنیم/برخی ‌دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

قانون‌شکنی در طرح حریم رضوی را پیگیری می‌کنیم/برخی ‌دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای شهر مشهد گفت: فرآیند تصویب طرح حریم رضوی روال قانونی را طی نکرده و از مسیرهای تعریف شده، این قانون‌شکنی را پیگیری خواهیم کرد؛ طرح مصوب نقص‌هایی در اسناد پیوست دارد که قبلا به آن اشاره کرده‌ایم. محمدرضا حیدری امروز در آغاز صدوبیست‌وچهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد که در

قانون‌شکنی در طرح حریم رضوی را پیگیری می‌کنیم/برخی ‌دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای شهر مشهد گفت: فرآیند تصویب طرح حریم رضوی روال قانونی را طی نکرده و از مسیرهای تعریف شده، این قانون‌شکنی را پیگیری خواهیم کرد؛ طرح مصوب نقص‌هایی در اسناد پیوست دارد که قبلا به آن اشاره کرده‌ایم.

محمدرضا حیدری امروز در آغاز صدوبیست‌وچهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری مشهد مادامی که طرح تفصیلی حوزه جنوب‌ غرب ابلاغ نشده، اجازه صدور هر گونه مجوز و پروانه‌ای را ندارد. این اراضی براساس دغدغه‌های زیست‎‌محیطی، با کاربری فضای سبز، تعریف شده و ابعاد آن نیز کاملا روشن است.

رئیس شورای شهر مشهد به ۸۰ پروژه شاخص شهری اشاره کرد که در حوزه‌های مختلف عمران، حمل‌ونقل و خدمات شهری و فرهنگی تعریف شده‌اند و گفت: بسیار خرسندیم که بخشی از این پروژه‌ها در اختیار عموم مردم قرار گرفته و مابقی آن نیز تا پایان دوره به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه دشواری‌ها و مسائل مختلف سر راه عملیات اجرایی پروژه‌های شهری سبب شده متمایز از دیگر پروژه‌ها باشد، گفت: به‌ عنوان مثال در پروژه پایانه و پارکینگ زیرسطحی آزادی، عملیات اجرایی ۶ ماه معطل جابه‌جایی تاسیسات دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل فیبر نوری، گاز، آب، برق و کانال‌های جمع‌آوری ‌آب‌های سطحی بود. این تاخیرها موجب افزایش هزینه‌های اجرای پروژه‌ می‌شود؛ به نحوی که براساس مصوبه دولت و ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه، علاوه بر هزینه اولیه اجرای پروژه با ۱۳۰ میلیارد تومان تعدیل همراه شد.

رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: این موارد مانع از تاکید بر مهندسی ارزش و تلاش برای کاهش هزینه‌ها نیست ولی در پروژه‌ مرکز نگهداری و درمان معتادان متجاهر حسن‌آباد نیز که ۴۰ درصد هزینه اجرای آن به‌ عهده شهرداری مشهد بود، هزینه پروژه از ۱۰ میلیارد تومان به ۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

حیدری تلاش برای کاهش قیمت تمام ‎شده پروژه‌های عمرانی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: تاکنون برای ۸۰ پروژه کلان و شاخص شهری مشهد و اداره شهر، ۳۷ هزار میلیارد تومان تامین منابع شده که این عدد تا پایان سال به ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. براساس برآوردها تا پایان شورای پنجم، ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین منابع مالی می‌شود که نقطه عطفی در مدیریت شهری مشهد، آن هم در شرایط سخت اقتصادی کنونی، به حساب می‌آید.

وی افزود: این موفقیت و خدمات، با حمایت و برنامه‌ریزی شورای پنجم، به ‌واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی شهرداران منتخب شورا و معاونان و مدیران و کارشناسان شهرداری و در سایه تعامل و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی سطح استان محقق شده است، البته کاستی‌هایی نیز وجود دارد که باید با تلاش مستمر، آن‌ها را تا پایان دوره به حداقل ممکن برسانیم.

حیدری با بیان اینکه تقویت امید و اعتمادآفرینی در مردم نجیب و حق‌شناس مشهد، از رویکردهای شاخص شورای پنجم شهر مشهد بوده است، گفت: مدیریت شهری مشهد سعی کرده با کارآمدی و ارائه خدمات مناسب و پاسخگویی به مطالبات تاریخی شهروندان همچون مسیر اتصال کوشش به خلج و بازآفرینی شهرک‌های شهید رجایی، باهنر، شهید بهشتی و سایر مناطق شهری در این جهت گام بردارد.

دعوت از متخصصان و فرهیختگان برای انتخابات شورای شهر

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراهای شهر و روستا از ۲۰ اسفند ماه، اظهار کرد: از عموم متخصصان، فرهیختگان و صاحبان تجربه و دلسوزان متعهد نسبت به مشهد که دل در گرو توسعه متوازن و عدالت‌‎محور این شهر دارند، برای حضور در عرصه انتخابات دعوت می‌کنیم.

وی افزود: امیدواریم مراجع استعلام و هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراها، با توجه به شرایط حساس کشور و ضرورت تقویت انسجام ملی که جلوه‌ای از اقتدار ایران و سرمایه‌ای ارزشمند برای امنیت و توسعه کشور است، فرصت و شرایط را برای حضور تمامی سلایق و جریان‌های فکری و سیاسی تعریف شده در چارچوب قانون فراهم آورند تا رای مردم فصل‌الخطاب باشد.

حیدری با بیان اینکه موضوع مشارکت حداکثری مردم در عرصه انتخابات، یکی از راهبردهای موکد در فرمایشات بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری است، گفت: یکی از پیش‌شرط‌های تحقق مشارکت حداکثری، رقابتی بودن انتخابات است. براساس آموزه‌های دینی و آرمان‌های انقلاب اسلامی، توجه به اخلاق و رعایت آن به‌ویژه در عرصه سیاست، نکته‌ای مهم و حائز اهمیت بوده که جلوه عینی آن در انتخابات پیش‌رو قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه یکی از معیارهای سنجش باور یک فرد به آموزه های دینی را در عرصه‌ سیاسی می‌توان سنجید، گفت: باید بر محور اخلاق تکیه کرد و از رفتارهای ماکیاولیستی که هدف وسیله را توجیه می‌کند، پرهیز نمود.

برخی به‌دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به برخی فضاسازی‌های اخیر علیه شورای شهر و مدیریت شهری، گفت: متاسفانه این روزها، برخی افراد با بهانه‌ای اندک و کوچکترین مشکل، به‌دنبال تخریب شورای پنجم و شهرداری هستند؛ رویه‌ای که کاملا مخالف رویکردهای اخلاقی و حتی بدون اطلاع و آگاهی است. ترویج چنین بی‌اخلاقی‌هایی، موجب شکل‌گیری فضایی نامناسب در شهر، آن هم پیش از برگزاری انتخابات می‌شود. شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره علی‌رغم همه محدودیت‌ها سعی کرده خدمات مثبت و سازنده‌ای در مشهد ارائه کند. همه کاستی‌ها را می‌پذیریم و بابت آنها از شهروندان عذرخواهیم.

حیدری افزود: جریانات و افرادی که آرزوی حضور در عرصه انتخابات دارند، طرح‌ها و برنامه‌های خود را برای حل و فصل مشکلات شهری بیان کنند، بگویند که برنامه‌شان برای مجوز ۳۲ هزار واحد تجاری موقت که با رای دیوان عدالت اداری متوقف شده و یا نوسازی و اصلاح ۶ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری چیست؟ چه برنامه‌ای برای رسیدن به درآمد پایدار شهرداری و زیست‌پذیر کردن شهر مشهد دارند؟

وی با بیان اینکه عده‌ای موفقیت را تخریب و فضاسازی علیه کارهای مثبت صورت گرفته می‌دانند، تاکید کرد: با تخریب و برخوردهای غیرمنصفانه در قبال خدمات ارزشمندی که صورت گرفته، راه به جایی نخواهند برد و مردم نیز در این ۴۰ سال نسبت به این خط مشی‌ها آگاهی کامل دارند.

رئیس شورای شهر مشهد همچنین در مورد بافت پیرامون حرم رضوی تصریح کرد: موضع و رویکرد شورای پنجم نسبت به این بافت کاملا روشن و شفاف است. فرآیند تصویب طرح، روال قانونی را طی نکرده و از مسیرهای تعریف شده این قانون‌شکنی را پیگیری خواهیم کرد؛ طرح مصوب نقص‌هایی در اسناد پیوست دارد که قبلا به آن اشاره کرده‌ایم.

حیدری افزود: حق گذشتگان نباید ضایع شود؛ چراکه طرح گذشته نیز نقاط مثبتی داشته که در طرح جدید هم لحاظ شده است. از جمله آنها می‌توان به تثبیت ۳۷ فضای واجد ارزش و معابر و شوارع دسترسی به حرم مطهر اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه منابع و سرمایه‌های شهرداری مشهد و شرکت بازآفرینی شهری ایران مادامی که ماموریت این دو مجموعه در بافت پیرامونی حرم مطهر پایان نیافته، نباید به نقطه دیگری منتقل شود، افزود: هرگونه انتقال دارایی، صرفا منوط به اتمام ماموریت است و منابع مازاد در چنین شرایطی است که می‌تواند در سایر نقاط مشهد هزینه شود؛ برخی به فکر طراحی و تعریف املاک و منابع خود هستند که مغایر با تعهدات بوده و حتما در ارتباط با آن مراقبت خواهیم کرد.بافت پیرامونی حرم مطهر با مشکلات جدی زیرساختی روبه‌روست و دستگاه‌های مسئول باید تکالیف خود را به کامل‌ترین شکل ایفا نمایند.

تا زمان ابلاغ طرح تفصیلی جنوب غرب، شهرداری حق صدور مجوز و پروانه ندارد

حیدری همچنین در خصوص صدور مجوز و پروانه در اراضی و ارتفاعات جنوب غرب به شهرداری مشهد تذکر داده و گفت: شهرداری مشهد تا زمانی که طرح تفصیلی این حوزه ابلاغ نشده، اجازه صدور هرگونه مجوز و پروانه‌ای را ندارد. این اراضی براساس دغدغه‌های زیست‎‌محیطی، با کاربری فضای سبز تعریف شده و ابعاد آن نیز کاملا روشن است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، وی درمورد فعالیت‌های عمرانی شهرداری در نقاط مختلف شهر، تاکید کرد: پیاده‌روسازی‌ها و عملیات عمرانی در تقاطع‌های سطح شهر باید هرچه سریع‌تر پایان یابند تا شاهد مشکل ترافیکی برای شهروندان، با توجه به حجم بالای سفرهای درون‌شهری در روزهای آخر سال نباشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.