تاریخ انتشار : دوشنبه 5 مهر 1400 - 22:56
36 بازدید
کد خبر : 9884

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا

رییس سازمان حج و زیارت با تایید جراحت ۳۶ زائر در مرزهای زمینی بر اثر ازدحام جمعیت و همچنین فوت یک نفر، گفت: هیچ یک از زائران ایرانی اربعین تا کنون مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی در عراق نبوده‌اند.  به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان که هم‌اینک

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا

رییس سازمان حج و زیارت با تایید جراحت ۳۶ زائر در مرزهای زمینی بر اثر ازدحام جمعیت و همچنین فوت یک نفر، گفت: هیچ یک از زائران ایرانی اربعین تا کنون مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی در عراق نبوده‌اند.

 به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی‌رضا رشیدیان که هم‌اینک در عراق به سر می‌برد، با اشاره به حضور بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی در عراق، اظهار کرد: شش هزار نفر از زائران تا کنون به کشور بازگشته‌اند و از فردا نیز روند بازگشت زائران شتاب بیشتری می‌گیرد.
دلایل تأخیر و نارضایتی
او با بیان این‌که ستاد اربعین با ۱۶ کمیته فعال که سازمان حج و زیارت نیز مسؤولیت یکی از این کمیته‌ها را دارد، برنامه‌ریزی برای سفر اربعین را عهده دار است، افزود: امسال به دلیل دیر اعلام شدن سهمیه زائران ایرانی با مشکلاتی مواجه شدیم. این تأخیر در اعلام پذیرش زائران ایرانی و برخی محدودیت‌ها همانند الزام به تزریق دو دز واکسن، انجام سفر به صورت هوایی و نپذیرفتن زائر از مرزهای زمینی موجب بروز مشکلات و ناهماهنگی‌ها به ویژه برای ورود کامیون‌ها و تجهیزات موکب‌ها شد.
او بیان کرد: این ناهماهنگی موجب کندی کار شد، اما امروز تاحدی این مسائل رفع شده و کامیون‌های حامل تجهیزات موکب‌ها وارد شدند و ۱۲۵ موکب در شهرهای نجف، کربلا و مسیر بین دو شهر دایر و مشغول خدمت‌رسانی هستند.
رییس سازمان حج و زیارت درباره بروز برخی نارضایتی‌ها در زمان روند پیش ثبت‌نام و دریافت تأییدیه واکسن متقاضیان سفر اربعین، گفت: ناچار بودیم برای ثبت‌نام منتظر تأیید کشورعراق باشیم و بر این مبنا برنامه‌ریزی شد و سهمیه اولیه برای اعزام را ۳۰ هزار زائر اعلام کردند. بعد از حضور نخست‌وزیر عراق در ایران و موافقت وی، پذیرش ۳۰ هزار زائر دیگر تأیید شد که کار پیش ثبت‌نام بر اساس سهمیه تعیین‌شده برای هر استان بر مبنای اعزام زائران در سال ۹۸ آغاز شد.
او افزود: الزام به تزریق دو دز واکسن به صورت سیستمی در سامانه سماح و صادر نکردن تأییدیه از سوی برخی پایگاه‌های واکسیناسیون موجب شد عده‌ای از متقاضیان که دو دز واکسن را زده بودند با مشکلاتی مواجه شوند که بعد از به‌روزسانی سامانه وزارت بهداشت و تایید تزریق واکسن این مشکلات نیز رفع شد.
برخورد قاطع با قانون‌شکنان
رشیدیان درباره بلیت سفرهای هوایی با یادآوری این نکته که یکی از الزامات عراق، اعزام زائران به صورت هوایی بود، اظهار کرد: عراقی‌ها همچنین درخواست مطرح‌شده برای بازگشت زائرین از مرز زمینی مهران را پذیرفتند. برای اعزام‌ها به صورت هوایی، سازمان هواپیمایی همکاری لازم را داشت و تلاش شد تا با قیمت مناسبی بلیت به زائران عرضه شود، اما در روزهای نخست بروز برخی تخلفات در حوزه نقل هوایی موجب سردرگمی و نارضایتی زائران شد که موضوع پیگیری و رسیدگی شد و بر اساس اعلام مسؤولان دستگاه‌های متولی، با قانون‌شکنان به طور قطع برخورد می‌شود.
جراحت ۳۶ نفر، فوت یک نفر و بازگشایی موقت مرز زمینی
او که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره علت بسته بودن مرزهای زمینی، توضیح داد: این موضوع از سوی کشور عراق مطرح شد و اعلام کرد اجازه تردد از مرزهای زمینی داده نمی‌شود و همچنان هم بر موضع بسته بودن این مرزها تاکید دارد و می‌گوید توافق ما برای بازگشت زائران آن هم فقط از مرز مهران است.
وی افزود: وقتی می‌توانیم بگوییم زائران به مرزها مراجعه کنند که بدانیم امکانات و زمینه برای ورود توأم با عزت، کرامت، سلامت و امنیت فراهم است، اما در وضعیت کنونی این شرایط مهیا نیست و از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند. از این رو شاهدیم که این فشارها و ازدحام‌ها برای بازشدن مرز بر خلاف توافق، منجر به مجروح شدن ۳۶ نفر و فوت یک نفر و یا حرکت به سوی مرزهای غیرقانونی و رفتن روی مین و بروز حوادثی از این دست می‌شود، برای همین توصیه اکید می‌کنیم که مردم به سوی مرزهای زمینی نروند.
رییس کمیته اعزام در ستاد اربعین درباره بازگشایی موقت مرزها نیز گفت: برخی کامیون‌های موکب‌داران برای تردد به خاک عراق دچار مشکل شده بود و از سویی برخی دارندگان ویزا برای عزیمت به مرزهای زمینی مراجعه کرده بودند که مسؤولان کشور میزبان تعدادی از این افراد را پذیرش کرده و تردد کامیون‌ها را نیز تسهیل کردند.
رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر این‌که هم‌اکنون مرزهای زمینی بسته است، یادآور شد: فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود.
او درباره زائرانی که از مرز مهران به کشور بازمی‌گردند هم گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای وسایل نقلیه سواری و غیره فقط از اتوبوس‌ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه‌های بهداشتی توجه کنند.
رشیدیان ادامه داد: سازمان هواپیمایی اعلام کرده مقدمات لازم برای بازگشت زائران را فراهم کرده و تا کنون نزدیک به ۴۸ هزار بلیت برگشت فروخته شده است.
وی افزود: در مرز مهران نیز امکانات لازم از سوی کمیته بهداشت، نقل و تغذیه فراهم می‌شود تا زائران بتوانند به سهولت به مقاصد و شهرهای خود بازگردند و طبق برنامه‌ر یزی‌های انجام‌شده مقرر است برای بازگشت زائران از مرز مهران از اتوبوس‌های تولیت آستان مقدس استفاده شود.
تست پی‌سی‌آر در برگشت گرفته می‌شود
رییس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: از فردا نیز نیروهای بهداشت و درمان و عده‌ای از راهنمایانِ زائر به مرز مهران عزیمت می‌کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند. ضمن این‌که تست پی‌سی‌آر از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می‌شود تا سلامت زائران تأمین شود.
او به زائران اربعین توصیه کرد بهداشت را به طور جدی رعایت کنند، حتی بعد از بازگشت به کشور تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
رییس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته مراکز درمان در شهرهای عراق، گفت: تعداد افراد بیمار نسبت به جمعیت زائران حاضر در عراق که تا کنون به دلیل برخی بیماری‌ها به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، بسیار اندک بوده است.
وی در ادامه درباره استقبال عراقی‌ها از حضور زائران ایرانی پس از یک سال وقفه، اظهار کرد: این استقبال بی‌نظیر است آن هم از سوی مردمی که تمام هستی خود را در طبق اخلاص می‌گذارند. راهپیمایی اربعین معرف اسلام ناب محمدی (ص)، وحدت و از خودگذشتگی و عشق است و امروز بیش ازهر زمان نیازمند این ارزش‌های انسانی و الهی هستیم و زیارت اربعین اثرات بسیاری در حوزه فردی و اجتماعی دارد.
رشیدیان همچنین با اشاره به گسترش واکسیناسیون در ایران و عراق بیان کرد: امیدواریم که سفر کاروان‌های زیارتی بعد از ماه صفر از سرگرفته شود و حضور در اربعین مقدمه‌ای برای سفرهای زیارتی باشد. یکی از اهدافم از این سفر، پیگیری برای نهایی شدن تفاهم با مسؤولان ذی‌ربط عراق با هدف از سرگیری اعزام‌ها به عتبات عالیات است.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.