تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1400 - 16:51
49 بازدید
کد خبر : 192105

ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه

ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بر ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه تاکید کرد و گفت: معتقدم دانشجویان باید در درون ساختارهای فرهنگی دانشگاه، جامعه پذیری، کنش عقلایی و علمی و نقش آفرینی بیاموزند و تاثیرگذار باشند. به گزارش ایسنا، دکتر حسین سلیمی در نشست با استادان مشاور انجمن های علمی دانشجویی با اشاره به اینکه

ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بر ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه تاکید کرد و گفت: معتقدم دانشجویان باید در درون ساختارهای فرهنگی دانشگاه، جامعه پذیری، کنش عقلایی و علمی و نقش آفرینی بیاموزند و تاثیرگذار باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین سلیمی در نشست با استادان مشاور انجمن های علمی دانشجویی با اشاره به اینکه اکثر استادان مشاور انجمن های علمی دانشجویی یا در دوران اخیر جذب دانشگاه شده اند و یا در همین سال ها ارتقا و ترفیع گرفته اند، گفت: کار اصلی انجمن های علمی شکل دادن به «فرهنگ علمی» است که این امر به همت دانشجویان و استادان مشاور آنها امکان پذیر است. کار دانشگاه فقط آموزش و کلاس درس نیست بلکه چیزی فراتر از آن است.

وی ادامه داد: انجمن های علمی دانشجویی، بدنه اصلی دانشگاه هستند. امروز آنچه که ساختار جدید به فرهنگ دانشگاهی می دهد، «فرهنگ علمی» است. فرهنگ علمی یک حوزۀ عمومی جدید، گویش، منش، گفتار و کنش جدید در دانشگاه به وجود می آورد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه خاطرنشان کرد: فرهنگ علمی، گونه ای دیگر از سیاستگذاری را برای ما ایجاد می کند. این باعث می شود دانشجویان الگوهای جامعه پذیری و نقش آفرینی را در جامعه ایفا کنند. معتقدم دانشجویان باید در درون ساختارهای فرهنگی دانشگاه، جامعه پذیری، کنش عقلایی و علمی و نقش آفرینی بیاموزند و تاثیرگذار باشند.

دکتر سلیمی در ادامه اظهار کرد: به همین دلیل است که نقش استادان مشاور انجمن های علمی بسیار مهم و حیاتی است. حتی حیاتی تر از کلاس های درس و چاپ مقالات است، چون بنیان دانشگاه را شکل می دهد.

وی با بیان اینکه فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی برای نهادینه شدن باید پنج ویژگی داشته باشند، گفت: انتشار نشریه های تخصصی دانشجویی، برگزاری همایش های ملی و بین المللی دانشگاه با کمک انجمن های علمی دانشجویی، برگزاری کارگاه های آموزشی توسط این انجمن ها، چهارم، مشارکت انجمن های علمی دانشجویی در پروژه های تحقیقاتی مانند نظرسنجی ها و فعالیت های کارآفرینانه و نوآورانه این ویژگی ها است. ستون فقرات این امر را انجمن های علمی باید شکل دهند و باید انجمن ها را به این سمت سوق دهیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، در ادامه دکتر وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: انجمن های علمی دانشجویی در نظام دانشگاهی و بالاخص دانشگاه علامه طباطبائی نقش راهبردی و حیاتی دارند. هدف اصلی این انجمن ها آشنایی با عرصه های جدید و افزایش آموخته ها است.

وی در ادامه تصریح کرد: خود دانشجو در این انجمن ها نقش محوری را دارد چرا که دانشگاه فقط کلاس درس نیست و انجمن های علمی دارای نقش های کلیدی هستند که باید به آن توجه کرد.

دکتر شالچی با اشاره به اینکه، انجمن های علمی، نکات راهبردی را به ما نشان می دهند خاطرنشان کرد: در این زمینه نقش استادان مشاور بسیار پر رنگ خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه بیان کرد: انتخابات انجمن های علمی دانشجویی به صورت آنلاین برگزار شد. طی این ایام ۴۰۰ فعالیت از سوی انجمن های علمی برگزار شده است. البته این فعالیت ها و انجمن های علمی باید قوی تر و بیشتر شوند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.