تاریخ انتشار : شنبه 22 آبان 1400 - 22:57
18 بازدید
کد خبر : 89448

دبیرکل حزب رفاه ملت افغانستان: دود بی‌ثباتی در افغانستان به چشم منطقه می‌رود

دبیرکل حزب رفاه ملت افغانستان: دود بی‌ثباتی در افغانستان به چشم منطقه می‌رود

یک فعال سیاسی افغانستانی گفت: سناریویی که آمریکا پیش گرفته، تاوانش را مردم افغانستان می پردازند، معتقدم طالبان، داعش و القاعده و دیگر گروه ها ساخته و پرداخته دستگاه اطلاعاتی سیا و ISI پاکستان هستند. به گزارش ایسنا، محمدحسن جعفری دبیرکل حزب رفاه افغانستان و رییس مجمع فرهنگی انقلاب اسلامی در نشست تخصصی “تحولات اخیر

دبیرکل حزب رفاه ملت افغانستان: دود بی‌ثباتی در افغانستان به چشم منطقه می‌رود

یک فعال سیاسی افغانستانی گفت: سناریویی که آمریکا پیش گرفته، تاوانش را مردم افغانستان می پردازند، معتقدم طالبان، داعش و القاعده و دیگر گروه ها ساخته و پرداخته دستگاه اطلاعاتی سیا و ISI پاکستان هستند.

به گزارش ایسنا، محمدحسن جعفری دبیرکل حزب رفاه افغانستان و رییس مجمع فرهنگی انقلاب اسلامی در نشست تخصصی “تحولات اخیر در افغانستان” که عصر روز چهارشنبه از سوی مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار شد، گفت: باور ندارم که آمریکا از افغانستان رفته باشد. بیش از هزاران نیرو در قالب های مختلف در این کشور هستند و نیروهای نیابتی آنها نیز در این کشور هستند. آنهایی که لباس نظامی به تن داشتند فقط در حال ترک افغانستان هستند. آمریکا سناریویی را پیش گرفته که تاوان آن را مردم افغانستان می پردازد. معتقدم طالبان، داعش و القاعده و دیگر گروه ها ساخته و پرداخته دستگاه استخباراتی سیا و ISI پاکستان است.

وی گفت که انتظار داشتیم پاکستان یاری کند و مردم افغانستان را تا برقراری صلح حمایت کند اما این اتفاق نیفتاد و دولت افغانستان هم کج دار و مریز رفتار کرد و با آزادی زندانیان طالبان مشکلات را بیشتر کرد و آنها علیه مردم و پلیس ملی افغانستان دوباره واردد جنگ شدند.

این فعال سیاسی افغانستانی با اشاره به تلاش خلیل زاد در ایجاد شرایط فعلی گفت: آقای خلیل زاد یک یهودی مسلک است بیش از آنکه مسلمان باشد،  همسرش هم یهودی است. او مردم افغانستان را با رویه ناسنجیده به تباهی کشانده است و دولت افغانستان هم بازی حرف های او را خورد. آنها نه تنها صلح را به این کشور نیاوردند، بلکه ناامنی را بیشتر کردند و طالبان هم ساخته و پرداخته آمریکاست. اگر یادتان باشد بی نظیر بوتو گفته بود که طالبان را با کمک انگلیس و آمریکا ساختیم و امروز بودجه طالب ها، بودجه ای است که آمریکا در اختیار آنها گذاشته است.

جعفری ادامه داد: افغانستان وجه المصالحه قرار گرفته است و مردم در حال قربانی شدن هستند. شیعیان افغانستان بیش از همه در خطر هستند؛ طالبان به فقه حنفی، جعفری، مالکی و شافعی باور ندارد، اینها دیدگاه وهابیت را دارند و از سلفی‌های تندرو هستند. در همین مدت زن ها و پیرمردهای مسن را شلاق زدند. چیزهایی که طالبان انکار کردند، عین واقعیت است و خیلی مردم از شمال تا جنوب در تنگا هستند. آمریکا سعی دارد نفت و معادنی که در شمال این کشور است را در اختیار بگیرد. آنها در جنوب کاری ندارند چون محدوده پاکستان است.

وی تصریح کرد: آنها که دم از حقوق بشر و عدالت و آزادی زنان می زنند امروز کجا هستند؟ چرا سکوت کردند؟ روزی نیست که صدها نفر در افغانستان کشته نشوند، اما همه سکوت کردند.

این فعال سیاسی افغانستانی ادامه داد: امروز تمام طالب ها در دست پاکستان و عرب ها هستند، طالب ها عناصری هستند در راستای منافع این کشورها. کشورهای منطقه و ایران توجه کنند که اینها دروغ می گویند و اراده ای از خود ندارند و در راستای منافع آمریکا و پاکستان اقدام می کنند. بیشتر نیروهای طالب از پاکستان هستند. مستندات زیادی داریم که صدها جنازه طالبان به میران شاه و کویته و غیره برده می شوند و در مساجدشان عزاداری می کنند که این مناطق تحت نفوذ پاکستان است. افغان ها در این گروه خیلی کم هستند و بیشتر از ازبکستان، چچن، تاجیکستان و کشورهای عربی هستند.

جعفری گفت: آمریکایی‌ها فقط زبان زور را می فهمند و دنبال مدیریت بحران هستند، آنها دنبال صلح نیستند آنها به قران و مردم افغانستان اهانت کردند. دنیا و سازمان ملل و شورای امنیت و ایران باید متوجه باشند، امروز چین و هند و دیگران برای آمریکا هیچ هستند، فقط ایران قدرت مهم در محاسبات آمریکا در منطقه است و باید ایران توجه کند که هم نوعانشان در افغانستان دارند به دست نیروهای تروریستی به شهادت می رسند.

وی ادامه داد: این شعار است که گفته می شود طالبان تغییر کرده است و دیگر تفکرات سابق را ندارد دروغ است، آنها تراوش های فکری شان را به اسم اسلام مطرح می کنند و اراده ای هم از خود ندارند. اگر دولت می خواهد نجات یابد، باید دستش را به سمت مردمش دراز کند و متکی به آمریکا نباشد و به شخصیت های وطن دوست و مجاهد افغان در کنار خود فضا دهد. تنها یک قیام ملی در افغانستان میتواند مانع آنها شود.

جعفری تاکید کرد: اگر افغانستان باثبات نباشد دود آن به چشم کشورهای منطقه می رود. امیدواریم جهان مظلومیت افغانستان را درک کند. آنها در بیخ گلوی ما تفنگ گذاشته‌اند و دنیا باید به داد ملت ما برسد. افغانستان را دریابید. طالب ها برای حکومت نیامدند، اگر درست می گویند چرا زیرساخت ها را از بین می برند! اغلب آنها از کشورهای خارجی هستند. ما اینکه اینها از مردم افغانستان هستند و افغان، رد می کنیم.

این فعال سیاسی افغانستانی گفت: ما از فرهیختگان ایران استدعا داریم که صدای مردم افغانستان را به گوش دنیا برسانند. متاسفانه دنیا ما را بایکوت کرده است. غرب امروز یک صدا مردم افغانستان را بایکوت کرده است.

وی در پاسخ به این که فکر می کنید افغانستان به سمت جنگ داخلی برود؟ اظهار کرد: اینکه می گویند ۸۰ درصد از خاک افغانستان را گرفتند اغراق است. مردم از آنها نفرت دارند و آنها را تروریست می شناسند. اینها در همه جا انتحار و انفجار می کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.