تاریخ انتشار : دوشنبه 5 مهر 1400 - 23:33
22 بازدید
کد خبر : 10220

حواشی و چالش‌های تیراندازی در سال ۹۹/ انتظار کسب مدال در توکیو

حواشی و چالش‌های تیراندازی در سال ۹۹/ انتظار کسب مدال در توکیو

المپین‌های تیراندازی در سالی که گذشت با مشکلات و حواشی زیادی مواجه بودند.  با شیوع کرونا در همه کشورها اردوها و مسابقات ورزشی دستخوش تغییرات زیادی شد. در این بین تیراندازان ایرانی که همیشه به دلیل تحریم‌ها با کمبود فشنگ و ساچمه مواجه بودند با مشکلات بیشتری روبه رو شدند. تیراندازی ایران در حال حاضر

حواشی و چالش‌های تیراندازی در سال ۹۹/ انتظار کسب مدال در توکیو

المپین‌های تیراندازی در سالی که گذشت با مشکلات و حواشی زیادی مواجه بودند.

 با شیوع کرونا در همه کشورها اردوها و مسابقات ورزشی دستخوش تغییرات زیادی شد. در این بین تیراندازان ایرانی که همیشه به دلیل تحریم‌ها با کمبود فشنگ و ساچمه مواجه بودند با مشکلات بیشتری روبه رو شدند. تیراندازی ایران در حال حاضر ۶ سهمیه المپیک توکیو در دو رشته تفنگ و تپانچه دارد اما این ورزشکاران در این یکسال مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتند. با بیشتر شدن تعداد سهمیه های المپیک توکیو نسبت به ریو انتظار کسب مدال المپیک در این رشته را بالا برده است.
۵ سهمیه بدون مدال برای تیراندازی ایران در المپیک ریو

تیم ملی تیراندازی ایران با ۵ تیرانداز در ۸ ماده در المپیک ریو شرکت کرد که تنها الهه احمدی و نجمه خدمتی به ترتیب در تفنگ بادی و تفنگ سه وضعیت به فینال رسیدند. آنها در فینال ششم و هشتم شدند تا تیم ملی تیراندازی ایران بدون مدال المپیک ریو را به پایان برساند.
پوریا نوروزیان در تفنگ بادی و سه وضعیت، الهه احمدی در تفنگ بادی، مه لقا جام بزرگ در تفنگ سه وضعیت، نجمه خدمتی در تفنگ بادی و سه وضعیت و گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی و ۲۵ متر ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک ریو بودند.
۶ سهمیه برای تیراندازان ایرانی در توکیو/ انتظار کسب اولین مدال المپیک

با شروع توزیع سهمیه المپیک توکیو نجمه خدمتی اولین ورزشکار ایرانی بود که توانست سهمیه المپیک را بگیرد. بعد از او آرمینا صادقیان، فاطمه کرم زاده و مهیار صداقت در رشته تفنگ و جواد فروغی و هانیه رستمیان در رشته تپانچه المپیکی شدند. کسب ۶ سهمیه المپیک در این رشته بی سابقه و ارزشمند بوده و بیش از همیشه انتظار کسب مدال می رود. البته روند آماده‌سازی المپین‌ها و فراهم کردن امکانات و شرایط مناسب نیز در کسب اولین مدال المپیک اهمیت دارد.
احتمال کسب دو سهمیه دیگر در جام جهانی هند

احتمال کسب دو سهمیه دیگر از طریق رنکینگ برای تیم ملی ایران وجود دارد. این سهمیه تنها به افرادی داده می‌شود که خود یا کشورش در آن ماده سهمیه نگرفته باشند. تفنگ بادی مردان و تپانچه بادی زنان تنها ماده‌هایی است که ایران در آن سهمیه ندارد و احتمال کسب سهمیه از طریق رنکینگ توسط حسین باقری و گلنوش سبقت‌اللهی وجود دارد. باید دید تیراندازان ایرانی در جام جهانی هند که اواخر اسفند انجام می شود می توانند به این مهم دست یابند.
هرچند که برخی از مشکلات سر راه المپین ها همانند لغو مسابقات جهانی و تمرینات به دلیل شیوع کرونا اجتناب‌ناپذیر بود اما بخشی از آن هم می تواند ناشی از عدم برنامه‌ریزی درست مسئولان فدراسیون باشد. در ادامه گزارش به بخشی از حواشی و اتفاقات این رشته در یک سال اخیر می پردازیم.

۶ ماه تمرینات خانگی تیراندازان به بهانه کرونا
با شیوع کرونا از اول اسفند ۹۸ اردوهای تیم ملی تیراندازی تعطیل شد و ملی‌پوشان در خانه با استفاده از دستگاه‌های شبیه ساز تمرینات خود را دنبال می‌کردند. با درخواست و اصرار مربیان و ورزشکاران حدود ۶ ماه بعد یعنی از اواسط تیر تمرینات تیم ملی آغاز شد. البته این تمرینات به شکل رسمی نبود و تنها در ساعت اداری تیراندازان برای انجام تمرین می‌توانستند در حضور مربی تیم از سالن استفاده کنند. یکی از دلایل متمرکز نشدن اردوها از سوی مسئولان فدراسیون عدم استفاده از خوابگاه و رستوران به دلیل شیوع کرونا بود.

لغو مسابقات بین‌المللی
با شیوع کرونا تمامی مسابقات حتی المپیک توکیو با تعویق روبه رو شد. در رشته تیراندازی هم مسابقات جام جهانی که قرار بود برای توزیع سهمیه‌های باقی مانده المپیک توکیو برگزار شود با شیوع کرونا لغو شد. جام جهانی هند و باکو، مسابقات آزمایشی المپیک، جام جهانی مونیخ و قهرمانی جوانان جهان از جمله مسابقات لغو شده در سال ۲۰۲۰ بودند. البته با شروع سال ۲۰۲۱ فدراسیون جهانی تیراندازی برنامه مسابقات جام جهانی را اعلام کرد. با وجودی که دو مسابقه اول با توجه به تقویم لغو شد اما مسابقات جام جهانی اهداف پروازی انجام شد. باید دید مسابقات جام جهانی هند نیز انجام خواهد شد.
کمبود فشنگ و ساچمه با شروع تمرینات تیم ملی
با وجودی که حدود ۶ ماه تمرینات تیم ملی تعطیل بود اما با شروع تمرینات مشکل کمبود فشنگ و ساچمه مانند همیشه وجود داشت. در این اواخر فدراسیون برای حل مشکل به خرید فشنگ از باشگاه‌های داخلی پرداخت که البته آن تعداد فشنگ خریداری شده هم کافی نبود. اکنون با وجودی که حدود ۶ ماه تا المپیک بیشتر زمان باقی نیست تیراندازان تنها روزی ۵۰ تا ۶۰ تیر می‌زنند که نسبت به رقبا تعداد بسیار کمی است. تیراندازان به دلیل کمبود فشنگ حتی شرایط حضور در ماده سه وضعیت مسابقات آنلاین را هم نداشته و با این شرایط مربیان هم اطلاعی از رکورد آنها در این ماده ندارند.
غیبت نایب رییس بانوان به دلیل اختلافات
با همه مشکلاتی که به دلیل شیوع کرونا به این رشته ورزشی تحمیل شده بود در سالی که گذشت اختلافات میان مسئولان این فدراسیون نیز بیشتر از همیشه نمایان شد. بدرالملوک کهرنگی نایب رییس بانوان و محمودزاده مشاور فدراسیون مدت طولانی از حضور در فدراسیون امتناع می‌کردند هر چند دلیل این موضوع مشخص نشد اما شاید هم بی ارتباط با شائبه یوروهای گم شده که البته توسط سخنگوی فدراسیون از اساس تکذیب شد، نبود. با این وجود کهرنگی مدتی بعد به فدراسیون برگشت و اختلافات را عامل این دوری عنوان کرد.
رشته‌های غیر المپیکی، اولویت فدراسیون 

با وجودی که فدراسیون برای آغاز لیگ تفنگ و تپانچه کرونا را بهانه کرده بود لیگ اهداف پروازی را با این دلیل که در فضای باز است خیلی زود یعنی از نیمه شهریور و بعد از ۸ سال تعطیلی استارت زد. این در حالی است که لیگ تفنگ و تپانچه ۴ ماه بعد و به صورت فشرده برگزار شد. هر چند که آغاز لیگ اهداف پروازی بعد از ۸ سال اقدام ارزشمندی است اما در سال منتهی به المپیک باید توجه بیشتری هم از نظر زمان و هم از نظر بودجه به رشته‌های المپیکی شود.
آغاز مسابقات رشته‌های المپیکی ۴ ماه بعد از شروع لیگ اهداف‌پروازی
مسابقات لیگ تفنگ و تپانچه از ۱۸ دی، یعنی حدود ۴ ماه بعد از مسابقات لیگ اهداف پروازی استارت خورد. این در حالی بود که المپین‌های این رشته چندین ماه در هیچ مسابقه‌ حضوری شرکت نکرده بودند و درخواست مربیان ملی این رشته انجام سریعتر مسابقات آزاد و لیگ بود. از طرفی مربیان برای انتخاب ترکیب تیم ملی جهت آماده‌سازی بازی‌های آسیایی نیاز به برگزاری این مسابقات داشتند که این موضوع اهمیت برگزاری مسابقات را دو چندان می‌کرد، اما فدراسیون برای آغاز این مسابقات بسیار تعلل کرد.
آغاز مسابقات تفنگ و تپانچه از دی بدون انجام تست PCR  و تب سنجی
در نهایت اولین مرحله از مسابقات آزاد تیراندازی در رشته تفنگ و تپانچه بعد از یکسال از دی استارت خورد. با وجودی که یکی از دلایل فدراسیون برای آغاز نشدن مسابقات تفنگ و تپانچه شیوع ویروس کرونا بود اما با شروع مسابقات ورزشکاران بدون انجام تست تب سنجی و PCR به سالن مسابقات وارد شدند. البته در اواسط مرحله مقدماتی از ورزشکاران و افراد حاضر در سالن تب سنجی انجام شد. لیگ برتر تفنگ و تپانچه هم از ۱۸ دی آغاز و این مسابقات به صورت فشرده انجام شد.

پایان قرارداد سرمربی و ۵ ماه تعلل برای تمدید مجدد/ حقوق ۲۰ میلیونی هاشمی، چالش دیگر
یکی دیگر از مشکلاتی که رشته تفنگ با ۴ سهمیه در سال ۹۹ با آن روبرو بود پایان قرارداد سرمربی این تیم بود. الهام هاشمی تنها تا المپیک توکیو یعنی تا مرداد ۹۹ با فدراسیون تیراندازی قرارداد داشت و با تعویق المپیک این قرارداد به پایان رسید. با این حال به دلیل نپذیرفتن شروط فنی سرمربی توسط فدراسیون تمدید قرارداد حدود ۵ ماه طول کشید تا جاییکه برای حل این مشکل پای وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم به ماجرا باز شد. در این میان با غیبت هاشمی تمرینات ملی‌پوشان هم مجددا مدتی تعطیل شد. در نهایت با پادرمیانی مسئولان رده بالای ورزش دادگر و هاشمی به توافق رسیدند و الهام هاشمی مجددا سرمربی تیم ملی شد. بعد از آن هم به گفته ورزشکاران تمرینات تیم ملی شکل منسجم تری به خود گرفت.
البته باز هم گویی مشکلات رفع نشده بود چون چندی بعد دادگر در مورد حقوق ۲۰ میلیونی هاشمی اظهار نظر کرده بود که سبب شد الهام هاشمی نیز واکنش نشان دهد و دریافت حقوق ۲۰ میلیونی را شدیدا تکذیب کند.

روزه سکوت مسئولان، مشکل بزرگ فدراسیون تیراندازی
جدا از مشکلات فنی یکی دیگر از مشکلات فدراسیون تیراندازی عدم پاسخ‌گویی مسئولان این فدراسیون است. علی دادگر از لحظه نشستن بر روی صندلی ریاست، عدم تمایل خود برای پاسخگویی به رسانه‌ها را مطرح کرد تا خود را از این بابت راحت کند. چند نشست خبری و گفت و گوی رادیویی و تلویزیونی تنها راه ارتباطی دادگر با رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکارعمومی در طول مدت ریاستش بوده است. البته این اواخر ملک محمدی دبیر فدراسیون هم همین موضع را گرفته است تا این فدراسیون چراغ خاموش پیش رود.
سلاح امانی برای المپین‌های تپانچه
ماه‌ها بود که قرار بود فدراسیون تیراندازی سلاح دو المپین تپانچه یعنی هانیه رستمیان و جواد فروغی را به روز کند. رگلاتور سلاح هانیه رستمیان در چندین مسابقه بین‌المللی آنلاین با مشکل مواجه و سبب شد که او از مسابقه جا بماند. این خرابی سلاح مشکلاتی را هم در اردوها و تمرینات برای او به همراه داشت. با وجودی که رییس فدراسیون قول خرید دو سلاح را به آنها داده بود اما در نهایت فدراسیون دو سلاح خریداری کرد و به صورت امانی در اختیار این دو قرار داد. البته باید پیشتر همانند المپین‌های تفنگ سلاح شخصی این دو ورزشکار هم به روز می‌شد اما حال باید این دو ورزشکار برای به روز شدن سلاح خود تا سفر به اتریش یا آلمان منتظر بمانند.

پرداخت حقوق به ورزشکاران از آبان ۹۹
یکی از مشکلات ملی‌پوشان تیراندازی عدم دریافت حقوق ماهانه بود که این مشکل قرار شد از آبان ۹۹ حل شود و تیراندازان ماهانه مبلغی را از فدراسیون دریافت کنند. این حقوق به گفته علی دادگر رییس فدراسیون به افراد اصلی یعنی ۶ ورزشکار المپین و به پشتوانه‌هایی که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش ماهانه مقرری نمی‌داد پرداخت می شود که مبلغ آن هم ماهانه یک و نیم تا ۲ میلیون تومان اعلام شد.
بذل و بخشش اسلحه به جای تهیه فشنگ!
در این سال فدراسیون تیراندازی حدود ۲۰۰ قبضه سلاح شکاری در اختیار گرفت و مشخص نشد این سلاح‌ها به چه منظور و با چه هدفی دریافت شده و قرار است چه استفاده‌ای از آنها بشود.
فدراسیون تیراندازی برای رفع مشکل فشنگ از وزارت دفاع خواسته تا برای ورود فشنگ با این فدراسیون همکاری کند اما در نهایت مسئولان فدراسیون با دریافت حدود ۲۰۰ قبضه سلاح شکاری! بدون حل مشکل فشنگ، به این همکاری دوطرفه بسنده کردند و ظاهرا موضوع تعامل برای تهیه فشنگ با همکاری وزارت دفاع نیز فراموش شد.

حضور در مسابقات بین‌المللی آنلاین تنها در ماده بادی
در شرایطی که به دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات بین‌المللی به صورت آنلاین انجام می‌شد، ملی‌پوشان ایرانی نیز در بخش تفنگ و تپانچه بادی در مسابقاتی همچون مصر، قزاقستان، سنگاپور، اندونزی، قهرمانی آسیا حاضر شدند و چندین مدال نیز توسط تیراندازان ایرانی کسب شد. البته تیم ملی تیراندازی ایران به دلیل کمبود فشنگ نمی توانست در مسابقات سه وضعیت و ۲۵ متر شرکت کند.
تمرین ملی‌پوشان تیراندازی در سرما!
ملی‌پوشان تیراندازی در بازدید مهدی علی‌نژاد از فدراسیون از سردی بیش از حد سالن‌های تیراندازی گلایه گردند. گویا خرابی سیستم گرمایشی فدراسیون و سالن‌های تیراندازی و مشکل در آبگرم خوابگاه‌ها همانند کمبود فشنگ و ساچمه همیشگی بوده و حتی این مشکل در تابستان برای سیستم‌های سرمایشی نیز وجود دارد.
کسب ۳ کرسی فدراسیون جهانی تیراندازی توسط ایران
در نشست فدراسیون جهانی تیراندازی انتخابات کمیته های مختلف فدراسیون جهانی برگزار شد که ایران علاوه بر دو کرسی قبلی در فدراسیون جهانی دو کرسی جدید نیز کسب کرد.
ندا نوذری و علی دادگر در کمیته پزشکی و دوپینگ و عضو شورای اداری ابقا شدند. همچنین الهام هاشمی در کمیته مربیان و حامد جلال زاده در کمیته پایداری محیط زیست به عضویت فدراسیون جهانی درآمدند.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.