تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 22:15
16 بازدید
کد خبر : 71153

بیانیه سفارت اسلوونی در تهران به مناسبت روز ملی این کشور

بیانیه سفارت اسلوونی در تهران به مناسبت روز ملی این کشور

سفارت اسلوونی در تهران به مناسبت روز ملی این کشور بیانیه‌ای را منتشر کرد. به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱، جمهوری اسلوونی سی امین سالگرد استقلال کشور را جشن می گیرد. روز ملی اسلوونی “روز دولت” برای بزرگداشت رویدادهایی که اسلوونی رسما استقلال و حاکمیت خود را بدست آورد،

بیانیه سفارت اسلوونی در تهران به مناسبت روز ملی این کشور

سفارت اسلوونی در تهران به مناسبت روز ملی این کشور بیانیه‌ای را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱، جمهوری اسلوونی سی امین سالگرد استقلال کشور را جشن می گیرد.

روز ملی اسلوونی “روز دولت” برای بزرگداشت رویدادهایی که اسلوونی رسما استقلال و حاکمیت خود را بدست آورد، جشن گرفته می‌شود. مجلس اسلوونی پس از طرح پیشنهادی منعقده در دسامبر ۱۹۹۰، که به آرا ۹۴.۸٪ موافق تأسیس اسلوونی مستقل منجر شد، بیانیه استقلال اسلوونی را تصویب کرد.

برای اسلوونی و اسلوونیایی ها، سال ۱۹۹۱ یک نقطه عطف بود. در آن سال، اسلوونی به عنوان یک کشور مستقل و حاکم در نقشه سیاسی جهانی قرار گرفت. استقلال مهمترین تصمیم اتخاذ شده توسط شهروندان اسلوونیایی تلقی می شود که ۳۰ سال پیش جنبه تاریخی این فرصت را درک کرده و از آن استفاده کردند. توافق سیاسی حاصل شده توسط احزاب پارلمانی بیانگر یک وحدت سیاسی و بلوغ ملی بود.

اسلوونی در ژوئن ۱۹۹۱ به یک کشور مستقل و حاکم تبدیل گردید و تا ژانویه ۱۹۹۲ در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شد. روابط دیپلماتیک بین جمهوری اسلوونی و جمهوری اسلامی ایران در ۹ مارس ۱۹۹۲ برقرار شد.

در سال ۱۹۹۸، اسلوونی هنگامی که به عنوان عضوی غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شد و همچنین ریاست این شورا را به عهده گرفت، بسیار مورد توجه قرار گرفت. سال ۲۰۰۴ یک نقطه عطف برای اسلوونی بود زیرا این کشور به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآمد. در میان کشورهای جدید عضو اتحادیه اروپا، اسلوونی اولین کشوری بود که ارز مشترک یورو را در اول ژانویه ۲۰۰۷ معرفی کرد و اولین کشوری بود که در نیمه اول سال ۲۰۰۸ ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت. از ژوئیه تا دسامبر ۲۰۲۱، اسلوونی ریاست شورای اتحادیه اروپا را برای دومین بار بر عهده خواهد داشت.

سیاست خارجی با سازگاری مداوم مشخص می شود و باید به شرایط و چالش های جدید پاسخ دهد. در آینده، اسلوونی قصد دارد مشخصات خود را به عنوان یک حامی قاطع در تلاش برای جلوگیری از هر نوع درگیری افزایش دهد، یک مروج سرسخت احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، یک مخالف تسلیم ناپذیر تروریسم و الگویی برای اجرای اهداف توسعه پایدار.

اسلوونی با بهم پیوند دادن موثر ابعاد اصلی سیاست خارجی ، تمام تلاش خود را برای کمک به حل بحران های سیاسی، امنیتی و اجتماعی در کشورها و مناطق مختلف که تهدیدی مستقیم برای صلح و امنیت بین المللی است و دلیل اصلی بحران پناهندگان و مهاجران را ارائه می دهد، انجام میدهد.

اسلوونی و ایران همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده و گفتگوی سیاسی باز داشته اند. وضعیت فعلی، تحت تأثیر تاخیر در اجرای برجام  وهمه گیری COVID-19، بر پویایی دوجانبه ما تأثیر گذاشته است. با این حال، مهم است که ما گفتگوهای سیاسی و سایر گفتگوها را ادامه دهیم. فرصت ها جهت تقویت همکاری مان، ریاست محلی اتحادیه اروپا را در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، زمانی که سفارت ما نمایندگی کل اتحادیه اروپا را در ایران بر عهده دارد، فراهم می آورد .

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.