تاریخ انتشار : دوشنبه 5 مهر 1400 - 23:35
24 بازدید
کد خبر : 10241

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای توسعه ساختمان‌های آموزشی در سال ۱۴۰۰

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای توسعه ساختمان‌های آموزشی در سال ۱۴۰۰

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به توسعه فضای فیزیکی آموزشی این دانشگاه، از احداث ساختمان آموزشی این دانشگاه در شهرستان نور خبر داد. دکتر جبارعلی ذاکری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: به دلیل شیوع کروناویروس، سال ۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای دانشگاه‌ها بود و برای حضور دانشگاهیان در

برنامه دانشگاه علم و صنعت برای توسعه ساختمان‌های آموزشی در سال ۱۴۰۰

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به توسعه فضای فیزیکی آموزشی این دانشگاه، از احداث ساختمان آموزشی این دانشگاه در شهرستان نور خبر داد.

دکتر جبارعلی ذاکری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: به دلیل شیوع کروناویروس، سال ۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای دانشگاه‌ها بود و برای حضور دانشگاهیان در دانشگاه مشکل آفرین بود.ولی علی‌رغم مشکلات و نواقصی که وجود داشت، این سال را با لطف خدا به پایان رساندیم.
وی در رابطه با وضعیت آموزش در این سال گفت: آموزش‌ دروس عملی و نظری به خوبی برگزار شد و دانشکده‌ها توانستند نمره قابل قبولی را در امر آموزش کسب کنند. علی‌رغم مشکلاتی که وجود داشت، توانستیم در تابستان ۹۹ دوره‌ای را به صورت حضوری برگزار کنیم و در مدت زمان بین موج دوم و سوم،‌ فرصت مناسبی پیش آمد تا دانشجویان دروس عملی سال قبل خود را بگذارنند. همچنین دانشجویان توانستند در یک دوره دو هفته‌ای،‌در کارگاه‌ها و دروس عملی و آزمایشگاهی شرکت کنند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در خصوص اقدامات پژوهشی این دانشگاه در سال گذشته اظهارکرد: ما به همه دانشجویان اعلام کردیم چنانچه برای گذراندن تز دکتری نیاز به کار علمی و حضور در آزمایشگاه‌ها دارند،‌می‌توانند در صورت تمایل و با رعایت پروتکل‌ها در آزمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند. ما نگران بودیم که ممکن است این محدودیت‌ها در عملکرد پژوهشی دانشگاه همچون نشر دانش،‌ چه در قالب مقالات پژوهشی و بین‌المللی و چه در قالب قراردادهای صنعتی و فعالیت‌های فناورانه مشکل ایجاد کند ولی خوشبختانه همکاران طبق برنامه راهبردی دانشگاه عمل کردند که نسبت به دو سال قبل پیشرفت‌هایی نیز داشت. این نشان می‌دهد که این فعالیت‌ها در دانشگاه نهادینه شده است. گرچه ممکن است در برخی موارد شتاب و سرعت این اقدامات کمتر بوده،‌ ولی درست بودن این اقدامات ادامه داشت و اتفاق افتاد.
دکتر ذاکری عنوان کرد: با توجه به مجوز ستاد مقابله با کرونا،‌ ما برای دوره تحصیلات تکمیلی،‌ به طور متوسط بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ متقاضی داشتیم که در نوبت بندی مشخصی،‌حدود ۵۰۰ نفر را پذیرش کردیم و از خرداد تاکنون این حضور در خوابگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود داشته است.
وی افزود: ما به موازات این اقدامات، سامانه‌ای را تشکیل دادیم تا دانشجویان عزیز با همکاران هیات علمی دانشگاه به طور مستمر تعامل علمی و مشاوره داشته باشند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه علی رغم مشکلات اقتصادی ما قراردادهای صنعتی با شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی را ادامه دادیم،‌عنوان کرد: قراردادهای صنعتی در سال ۹۹ نسبت به سال دو سال قبل رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و در برخی از موارد خارج از حد انتظار اعضای هیات علمی دانشگاه بود. هم حجم فعالیت‌های صنعتی و هم وصولی‌های دانشگاه از محل قراردادهای موجود نسبت سال ۹۸ ، ۲۵ درصد افزایش یافت و این نشان از پویا بودن و فعال بودن همکاران ما در سازمان‌های صنعتی دارد.
وی در ادامه اظهار کرد: ما با کمک یکی از خیرین، ساختمان آموزشی دانشگاه “علم و صنعت” واحد شهرستان نور را کلنگ‌زنی می‌کنیم و با کمک این خیر، ظرف دو سال، ساخت ساختمان آموزشی این دانشگاه در شهرستان نور را به اتمام خواهیم رساند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در خصوص دیگر اقدام جدید این دانشگاه افزود: ما در حضور وزیر راه و شهرسازی با سازمان بنادر و دریانوردی یک تفاهنامه مشترک امضا کردیم تا دانشکده جدید مدیریت بنادر و حمل و نقل دریایی را ایجاد کنیم و ظرف هفته آتی گام دوم این توافق را برای اجرایی شدن این تفاهمنامه خواهیم برداشت و احداث ساختمان جدید این دانشکده را آغاز خواهیم کرد.
وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه، انجام پژوهش‌ در زمینه علوم دریایی و بندری، رفع موانع و مشکلات تولیدات صنایع بندری و رفع سایر مشکلات و همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان بنادر و دریانوردی برای موضوع تحصیلات تکمیلی در برنامه قرار گرفت. از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به موضوعاتی از قبیل: توسعه مدیریت علمی در بنادر بازرگانی متناسب با تحولات و پیشرفت‌های فناوری در این بخش مهم اقتصادی کشور، نهادینه نمودن علم و پژوهش و فناوری در سازمان بنادر و دریانوردی هم‌راستا با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی، ارتقاء کیفی و توسعه «تحقیق و مطالعه در امور بندری و دریایی و کشتیرانی بازرگانی»، انجام اقدامات آموزشی، پژوهشی، مشاوره‏ای، فناورانه و دانشی به منظور رفع چالش‌های کنونی بنادر و دریانوردی کشور و ترغیب اساتید و سوق دادن پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران به موضوعات بندری و دریایی، برنامه‌ریزی مشترک جهت نیل به تجاری‏ سازی و ایجاد فناوری‌های جدید و مورد علاقه و نیاز طرفین اشاره کرد.
دکتر ذاکری با بیان اینکه ما در سال ۹۹ برای دومین بار بحث اعطای فرصت‌های مطالعاتی صنعتی را تجربه کردیم، افزود: ما کار تیمی خوبی را برای شهرستان چابهار انجام دادیم و تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت به مدت ۴۵ روز برای فرصت مطالعاتی صنعتی به چابهار اعزام شدند و صنایع موجود در چابهار را ارزیابی کردند و راهکارهایی برای شناسایی مشکلات و مسائل اجرایی آنها ارائه دادند که امیدواریم این اقدام در تابستان ۱۴۰۰ نیز تداوم داشته باشد. البته این موفقیت مرهون همکاری‌های سازمان‌هایی چون سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد چابهار بود.همچنین در پردیس بین‌الملل دانشگاه در جزیره کیش تعامل بسیار خوبی با مجموعه‌های این جزیره داشتیم و موفق شدیم پژوهشکده محیط زیست را در این جزیره به بهره برداری برسانیم. علاوه بر این‌ها سه مرکز نوآوری را هم در داخل دانشگاه و هم در جزیره کیش به بهره‌برداری رساندیم و امیدواریم آثار این مراکز در کوتاه مدت هم برای جزیره کیش و هم تهران مطلوب باشد.
رئیس دانشگاه علم و صنعت در پایان خاطرنشان کرد: ما در بحث مسئولیت‌های اجتماعی، در برنامه راهبردی چهارم و پنجم دانشگاه که در سال ۱۴۰۰ برنامه پنجم را پیش خواهیم گرفت، خدماتی را به مناطق محروم کشور ارائه خواهیم داد و از دانش‌آموختگان بومی برای درآمدزایی مردم این مناطق استفاده خواهیم کرد.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.