تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 آذر 1400 - 16:43
19 بازدید
کد خبر : 156261

اقتصاد سبز راهی برای ریشه‌کن شدن فقر است

اقتصاد سبز راهی برای ریشه‌کن شدن فقر است

ایسنا/کردستان مسئول ارتباط با جامعه و شرکت‌های پارک علم و فناوری کردستان و دکتری تخصصی علوم محیط زیست، حرکت به سوی اقتصاد سبز را راهی برای توسعه پایدار و ریشه کنی فقر عنوان کرد. نبی احسنی امروز (۱۰ اسفند) در وبینار تخصصی مشاغل سبز با محوریت مدیریت پسماند  که به همت جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد اظهار

اقتصاد سبز راهی برای ریشه‌کن شدن فقر است

ایسنا/کردستان مسئول ارتباط با جامعه و شرکت‌های پارک علم و فناوری کردستان و دکتری تخصصی علوم محیط زیست، حرکت به سوی اقتصاد سبز را راهی برای توسعه پایدار و ریشه کنی فقر عنوان کرد.

نبی احسنی امروز (۱۰ اسفند) در وبینار تخصصی مشاغل سبز با محوریت مدیریت پسماند  که به همت جهاددانشگاهی کردستان برگزار شد اظهار کرد: مشاغل سبز مشاغلی است که موجب کاهش آثار زیست محیطی، بنگاه‌ها و بخش اقتصادی خواهد شد.

احسنی ادامه داد: مشاغل سبز فعالیت‌هایی در بخش صنعت، کشاورزی، ساختمان و خدمات را در برمی‌گیرد که ضمن حفظ محیط زیست ضوابط کار شایسته مانند دستمزد کافی، شرایط ایمن، حقوق قانونی کارگران و حمایت‌ها اجتماعی را برآورده میسازند.

وی عنوان کرد: امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است که باتوجه به فعالیت‌های مخرب زیست محیطی فجایعی در حال وقوع است که باید از آن جلوگیری کرد و در همین راستا امروزه بسیاری از کشورهای دنیا به مشاغل سبز روی آورده‌اند که این مشاغل دارای ویژگی‌ها و چارچوبی هستند که می‌توان به آن ورود پیدا کرد تا آینده‌ بهتری داشته باشند.

احسنی ادامه داد: از آنجایی که متاسفانه دمای کره زمین به دلیل فعالیت‌های زیست مخربی انسان‌ها و ناملایمات و بحران‌های زیست محیطی صورت گرفته روز به روز در حال افزایش است، این امر کاملا مشهود و در سال جاری کشور ما کمترین میزان بارندگی را به لحاظ جامد داشته است.

وی تاکید کرد: درحال حاضر استان کردستان کمترین میزان بارش برف را به نسبت سایر استان‌ها داشته است باتوجه به اینکه در سایر استان‌ها نیز میانگین بارندگی بسیار پایین بوده و این ناشی از تغییرات اقلیمی و انجام فعالیت‌های نابجا و بدون سواد محیط زیستی است.

احسنی تصریح کرد: گرچه ما از مدیریت‌های بسیاری برخوردار هستیم؛ اما متاسفانه با وجود پیشرفت علم بهای زیادی به مدیریت اکوسیستمی داده نشده است.

وی با اشاره به ایجاد تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آبی کشور و افزایش پسماندها افزود: متاسفانه مسئولین و سیاست مداران ما نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده و محیط زیست را به عنوان مانعی برای رشد و توسعه کشور تلقی می‌کنند، این در حالی است که از سال ۱۹۹۲ شاهد بحثی تحت عنوان توسعه پایدار هستیم که در خیلی از کشورهای دنیا این بحث پیشرفت کرده و مولفه‌های آن را به کار گرفته‌اند و برای این موضوع برنامه‌ریزی خاصی صورت گرفته است؛ اما در کشور ما با مقوله مقالات و الفاظی تحت عنوان توسعه پایدار ناآشنا بوده و کاری در این راستا انجام نشده است.

به گفته این مسئول، خوشبختانه امروزه دستگاه‌های متولی در حوزه اشتغالزایی به این مسئله پی برده‌اند که مشاغل سبز از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و می‌بایست به این سمت حرکت کنیم، و این حرکت گرچه کند اما جای امیدواری است.

وی اذعان کرد: مشاغل سبز و توسعه پایدار دارای ۱۷ شاخص کلان از جمله پایان دادن به فقر، پایان دادن به گرسنگی، زندگی سالم و ارتقا رفاه، آموزش باکیفیت، برابری جنسیتی، در دسترس بودن آب سالم، دسترسی به انرژی پاک و مقرون به صرفه، رشد اقتصادی پایدار و کار شایسته، ارتقا زیر ساخت‌های تاب‌آور و صنعتی فراگیر، کاهش نابرابری شهرها و جوامع پایدار از اقیانوس و دریاها ارتقای اکوسیستم و جلوگیری از بین رفتن تنوع زیستی جامعه پایدار و صلح آمیز و احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار را نام برد.

احسنی با اشاره به اینکه امروزه کشورهای دنیا به سمت اقتصاد سبز در حرکت هستند گفت: اقتصاد سبز فرایندی است که طی آن رفاه و حقوق اجتماعی انسان افزایش می‌یابد در حالیکه خطرات و تهدیدهایی که متوجه محیط زیست است کاهش پیدا میکند.

وی خاطرنشان کرد: در حالیکه دیدگاه اقتصاددانان گذشته دیدگاهی بوده است مبنی بر بهره برداری بیش از حد و دستیابی به منابع مالی اما تخریب‌های محیط زیستی به قوت خود باقی مانده و به نسل‌های بعدی  نیز انتقال پیدا کرده است.

احسنی حرکت به سوی اقتصاد سبز را راهی برای توسعه پایدار و ریشه کنی فقر عنوان کرد و افزود: دلیل آن این است که معمولا منابع از مناطقی بهره برداری می‌شوند که علاوه بر اینکه سودی عاید آن مناطق نخواهد شد بلکه تخریب‌های طبیعی و زیست محیطی زیادی را برجای خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه در استان کردستان منابع آبی فراوانی وجود دارد؛ تصریح کرد: این مسئله تحت سیاست‌های انتقال بین حوزه‌ای درصدد انتقال آب استان کردستان به سایر استان‌ها بدون در نظر گرفتن این مسئله که سد سازی و تخریب‌های ناشی از سدسازی و آلودگی‌های پایین دیواره سد و جابه‌جایی روستاها و ایجاد حاشیه نشینی می کند، هستند.

احسنی عنوان کرد: بخش‌های اصلی مشاغل سبز در حوزه‌های مختلف از جمله باغداری، کشاورزی، ساختمان، انرژی، ماهیگیری، جنگل داری، کارخانجات، حمل و نقل، مدیریت آب و مدیریت پسماند و … است.

وی اضافه کرد: بحران‌های اقتصادی ناشی از اقتصاد سنتی  در جهان شامل از دست رفتن ۳۱ میلیون شغل، بیکاری ۲۱۱ میلیون نفر در جهان و اشتغال یک سوم جمعیت جهان به شغل کارگری با درآمد کمتر از ۲ دلار در روز و قرار گرفتن در فقر کاری است که البته این آمار در کشوری همچون ایران وخیم‌تر است.

احسنی خاطرنشان کرد: از جمله ویژگی‌های مشاغل سبز می‌توان به کاهش مصرف انرژی و مواد خام، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، به حداقل رساندن پسماند،  آلودگی حفاظت و احیای اکوسیستم، کاهش اثرات زیست محیطی و توسعه پایدار اقتصادی است.

وی در پایان یادآور شد: از جمله مولفه‌های اشتغال سبز می‌توان به ایجاد مشاغل جدید، ایجاد مشاغل جایگزین، حذف برخی از مشاغل بدون ایجاد جایگزین و سبزسازی برخی از مشاغل موجود اشاره کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.