تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1400 - 18:05
25 بازدید
کد خبر : 189418

اخلاق سودگرایانه، همه چیز را ذیل سودشخصی تعریف می کند

اخلاق سودگرایانه، همه چیز را ذیل سودشخصی تعریف می کند

ایسنا/قم استاد فلسفه دانشگاه تهران بیان کرد: اخلاق سودگرایانه، همه چیز را ذیل سودشخصی تعریف می کند. دکتر محمد محمد رضایی استاد فلسفه دین پردیس فارابی دانشگاه تهران در نشست مجازی ایمان ورنج بشر، گفت: بی شک زندگی انسان مدرن از جهات مختلفی با انسان های پیشین تفاوت دارد.پیشرفت های علم و فناوری، شکل و محتوای

اخلاق سودگرایانه، همه چیز را ذیل سودشخصی تعریف می کند

ایسنا/قم استاد فلسفه دانشگاه تهران بیان کرد: اخلاق سودگرایانه، همه چیز را ذیل سودشخصی تعریف می کند.

دکتر محمد محمد رضایی استاد فلسفه دین پردیس فارابی دانشگاه تهران در نشست مجازی ایمان ورنج بشر، گفت: بی شک زندگی انسان مدرن از جهات مختلفی با انسان های پیشین تفاوت دارد.پیشرفت های علم و فناوری، شکل و محتوای زندگی انسان را به کلی دگرگون ساخته و رفاه و آسایش ظاهری را برای او فراهم آورده است، اما او را با بحران های متعددی از جمله بی معنای زندگی، روان پریشی، پوچ گرایی و افسردگی، الحاد مدرن و عدم رعایت و التزام به اصول اخلاقی و … مواجه ساخته است. بحث ما در این نشست پیرامون ایمان و بحران اخلاقی انسان معاصر است.

وی افزود: امروزه جهان بر اثر دعا دوری از تعالیم وحیانی از رذایل اخلاقی رنج می‌برد، رذایلی مانند میگساری، شهوترانی بی حد و حصر، همجنس بازی، آزار و اذیت جنسی کودکان و نوجوانان، تعدی به حقوق دیگران به بهانه حقوق بشر و دموکراسی، استثمار و استعمار ملت های ضعیف، محروم کردن ملت‌های مستقل از فناوری‌های نوین علمی، برده‌داری نوین و تزلزل کانون خانواده و نقض شخصیت واقعی زن.
وی تصریح کرد: در جهان معاصر معیار و ملاک خوبی و بدی اخلاقی، لذت گرایی و سودگرایی مادی است. دعوت انسان به ارزش‌ها و فضایل والای انسانی و مبارزه با نفس اماره بی‌معنا شده است و رذایل اخلاقی بر اساس این ملاک ها توجیه اخلاقی پیدا کرده‌اند.

استاد پردیس فارابی دانشگاه تهران یادآورشد: راه برون رفت انسان از این گرداب مهلک، آن است که انسان خود را یک حیوان لذت طلب نداند بلکه بر بعد معنوی و انسانی خود توجه نمایند و نیز به گنجینه ها فضای نهفته در فطرت خود و جهاد با نفس دوباره اهتمام جدی بورزد و زندگی را منحصر به دنیا ندانسته و سعادت اخروی و دنیوی خود را در عمل به آموزه های پیامبران الهی بداند، اصولاً پیامبر گرامی اسلام هدف از رسالت خود و آموزه‌های دینی اسلام را به اکمال مکارم اخلاق می‌داند.

وی یادآورشد: اخلاق سود گرایانه بر این شکل است که عمل در صورتی از نظر اخلاقی درست است که بیشترین خیر سود را برای بیشتر این افراد ایجاد نماید و نیز اخلاق سود گرایانه، سود گرایی را به سعادت مرجح می داند. به این خاطر است که باید به نقد این سودگرایی پرداخت زیرا امروزه این نوع اخلاق تقریبا حاکم بر بسیاری از کشورها و انسان معاصر است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.