تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1400 - 20:36
23 بازدید
کد خبر : 93348

۵۴۷۰ هکتار اراضی آبی در کردستان به بهره‌برداری رسید

۵۴۷۰ هکتار اراضی آبی در کردستان به بهره‌برداری رسید

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد که یک هزار ۸۰۰ هکتار اراضی از سد گاوشان، سدهای امیر آباد و رمشت ۶۰۰ هکتار، سد آزاد ۸۰۰ هکتار، سد قشلاق ۷۰۰ هکتار و گاران و جنوب دریاچه زریبار یک هزار ۵۷۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل شده‌اند. فرید سپری ظهر امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه در

۵۴۷۰ هکتار اراضی آبی در کردستان به بهره‌برداری رسید

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد که یک هزار ۸۰۰ هکتار اراضی از سد گاوشان، سدهای امیر آباد و رمشت ۶۰۰ هکتار، سد آزاد ۸۰۰ هکتار، سد قشلاق ۷۰۰ هکتار و گاران و جنوب دریاچه زریبار یک هزار ۵۷۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل شده‌اند.

فرید سپری ظهر امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه در آئین بهره برداری از طرح های آب و خاک کشور به مساحت ۶۶ هزار هکتار با اشتغال ۱۳ هزار نفر و سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان توسط ریاست محترم جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس، با اشاره به آب و هوای ویژه استان اظهار کرد که کردستان جز مناطقی به شمار می‌آید که کمترین میزان تبخیر آب را در کشور دارد و این یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم در بخش کشاورزی به شمار می‌آید.

وی افزود که کردستان سرمنشأ ۵ حوزه آبریز در کشور است که بخش عمده‌ای از ۳ حوزه آبریز در استان واقع و تامین می‌شود و در شرایط نرمال ۴.۶ میلیارد متر مکعب منابع تجدید پذیر آب در استان وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه کردستان رتبه ششم سطح زیر کشت بخش کشاورزی را دارد، تصریح کرد که متوسط سطح زیر کشت اراضی آبی در کشور ۴۶ درصد است که این میزان در کردستان ۱۲ درصد و با وجود کمبود اراضی آبی، استان در جایگاه هفدهمین تولیدکننده محصولات کشاورزی در کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ۸۸ درصد از سطح زیرکشت کردستان را دیم زارها تشکیل می‌دهد و از این رو استان اول کشور به شمار می‌آید، عنوان کرد که طبق بررسی‌های مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان و موسسه خاک و آب کشور، کردستان ۴۸۷ هزار هکتار اراضی مستعد آبی شدن دارد که تاکنون تنها ۱۴۲ هزار هکتار اراضی آبی در استان وجود دارد.

سپری با بیان اینکه با تامین آب ارتفاع ۳۰۰ متر، حداقل ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی کردستان آبی خواهند شد، ادامه داد که شاخص پوشش گیاهی یکی از روش‌های برآورد وضعیت خشکسالی است که در کردستان اجرا شد و مقایسه آن با استان کرمانشاه که اقلیم گرم و خشک‌تری نسبت به کردستان دارد حاکی از آن بود که پوشش سبز کرمانشاه به دلیل وجود سطح بیشتر اراضی آبی، زیادتر است.

وی با اشاره به تخصیص ۱۰۰ هزار هکتار اراضی آبی به کردستان خاطرنشان کرد که قدم بعدی تامین اعتبار این تخصیص است که با برآوردهای سال ۹۸ نیاز به ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار شامل ۱۰ هزار میلیارد برای تکمیل پروژه‌های آب و ۴ هزار میلیارد نیز برای ایجاد شبکه‌های ۳ و ۴ آب‌رسانی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۱۰۰ هزار هکتار اراضی دیم ۱۶۷ هزار تن تولید محصول و ۱۰ هزار نفر اشتغالزایی را داشته که با آبی شدن آن تولید به یک میلیون ۲۰۰ هزار تن و اشتغالزایی به ۲۴ هزار نفر خواهد رسید.

وی با اشاره به طرح شبکه‌های فرعی آبیاری متناظر با شبکه‌های اصلی رودخانه مناطق مرزی اظهار کرد که سطح اولیه این طرح ۴۰۲ هزار هکتار برای کل کشور بود و پیشنهاد اولیه کردستان ۴۵ هزار هکتار بود که تنها ۲ هزار ۹۳۰ هکتار برای ۴ منطقه کردستان درنظر گرفته شد که در نهایت با پیگیری‌های استاندار و نمایندگان مجلس این میزان به ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار ارتقا پیدا کند.

سپری با بیان اینکه ۴۳۴ میلیارد تومان برای پروژه ۱۶ هزار هکتار اراضی آبی هزینه شده است، افزود که ۱۴۴ میلیارد تومان برای اتمام کل پروژه در استان کردستان اعتبار نیاز است که در صورت تامین اعتبار ظرف مدت ۲ ماه به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه ۵ هزار ۴۷۰ هکتار تبدیل اراضی دیم به آبی تصریح کرد که یک هزار ۸۰۰ هکتار اراضی از سد گاوشان، سدهای امیر آباد و رمشت ۶۰۰ هکتار، سد آزاد ۸۰۰ هکتار، سد قشلاق ۷۰۰ هکتار و گاران و جنوب دریاچه زریبار یک هزار ۵۷۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد که تولید استان در این ۵ هزار و ۴۷۰ هکتار اراضی آبی جدید تولید محصول به ۵ برابر افزایش خواهد یافت و درآمد ناخالص از ۱۲ میلیارد تومان به ۲۷۰ میلیارد تومان خواهد رسید و زمینه اشتغال یک هزار ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم فراهم می‌شود.

محسن فتحی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کردستان سرچشمه بسیاری از رودهای مهم کشور است و ۸ درصد از آب کشور را فراهم می‌کند عنوان کرد که کردستان سهم کمی از آب‌های خود به منظور تولید و ایجاد اشتغال در سال‌های گذشته برده است.

وی ادامه داد که سرسبزی دشت کامیاران در تابستان خشک یکی از نشانه‌های تولید، افزایش سرانه تولید و مایه افتخار برای مسئولان و خادمان ملت است.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلسا خاطرنشان کرد که با تلاش استاندار کردستان و نمایندگان ادوار گذشته مجلس سهم کردستان از اراضی آبی بالاخره پرداخت شد.

وی گفت: با ۵ برابر شدن تولید محصولات کشاورزی در کردستان توجه به صنایع تبدیلی یکی از ضرورت‌های آینده استان خواهد بود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود تا هم ایجاد اشتغال در آن حوزه داشته باشیم و هم بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را تولید کنیم.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.