تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آذر 1400 - 18:30
13 بازدید
کد خبر : 165885

یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند

یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند

ایسنا/اصفهان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۵۳۸ میلیون مترمکعب است، گفت: برای جبران افت آب‌های زیرزمینی حداقل نیازمند بیش از ۲۰ دوره، ترسالی ممتد هستیم. حسن ساسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر ورودی به سد

یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند

ایسنا/اصفهان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۵۳۸ میلیون مترمکعب است، گفت: برای جبران افت آب‌های زیرزمینی حداقل نیازمند بیش از ۲۰ دوره، ترسالی ممتد هستیم.

حسن ساسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر ورودی به سد زاینده‌رود ۱۸۱ و خروجی آن ۸۴ میلیون مترمکعب بر ثانیه است و ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۵۳۸ میلیون مترمکعب است.

وی افزود: میزان بارش‌های کوهرنگ از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۲۱۱۳ میلیمتر است در حالیکه میزان بارش‌ها طی سال گذشته ۵۴۷ میلیمتر و در میانگین بلندمدت ۱۲۶۷ میلیمتر بود که ۶۷ درصد شاهد افزایش میزان بارش‌ها نسبت به بلندمدت هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص شرایط بارش‌ها در کوهرنگ، اظهار کرد: امروز در کوهرنگ با توجه به سرمای هوا، بارش برف خواهیم داشت، البته برای کل کشور اردیبهشت نرمالی پیش‌بینی‌شده است.

وی با ارزیابی آورد سد زاینده‌رود نسبت به سال‌های گذشته، تصریح کرد: خوشبختانه آورد سد زاینده‌رود نسبت به پیش‌ بینی‌ها بیشتر است و ذخیره سد بهبود یافته، این در حالی است که در سال جاری تحویل نوبت دوم حقابه‌های کشاورزان را داریم.

ساسانی تصریح کرد: آب به عنوان سرمایه‌ای ملی، ارزشمند است و حتی اگر زیاد باشد، در تمام حالات باید صرفه‌جویی در مصرف آب شرب، کشاورزی و دیگر بخش‌ها در اولویت قرار گیرد.

وی تأکید کرد: نگاه اینکه ترسالی امسال، بتواند خشکسالی سال‌های گذشته را جبران کند اشتباه است، چراکه کاستی‌های زاینده‌رود به میزانی است که با یک دوره ترسالی جبران نخواهد شد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص شرایط سفره‌های زیرزمینی آب با توجه به بارش‌های اخیر و حتی وقوع سیل در کشور، اظهار کرد: برای جبران افت آب‌های زیرزمینی حداقل نیازمند بیش از ۲۰ دوره، ترسالی ممتد هستیم و بنابراعلام کارشناسان به ازای هر یک متر افت آب‌های زیرزمینی باید چهار سال ترسالی داشته باشیم، تا کمبود آن را جبران کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اکنون با جریان زاینده‌رود، آبخوان دشت اصفهان تغذیه می‌کند، اظهار کرد: عمده ورودی به آبخوان دشت اصفهان، زاینده‌رود است اما شرایط آن همچنان بهبود نیافته است و برای جبران منابع آب‌های زیرزمینی به سال‌های طولانی نیازمندیم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.