تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 آذر 1400 - 21:50
12 بازدید
کد خبر : 122374

واریز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی تا امشب

واریز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی تا امشب

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت علی‌الحساب مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان خبر داد و گفت که تا امشب(پنج‌شنبه، ۲۸ اسفند) مبلغ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌صورت علی‌الحساب به حساب این افراد واریز می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی سالاری در نشستی خبری با خبرنگاران، درباره وضعیت متناسب سازی حقوق

واریز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی تا امشب

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت علی‌الحساب مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان خبر داد و گفت که تا امشب(پنج‌شنبه، ۲۸ اسفند) مبلغ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌صورت علی‌الحساب به حساب این افراد واریز می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی سالاری در نشستی خبری با خبرنگاران، درباره وضعیت متناسب سازی حقوق بازنشستگان، افزود: مرحله دوم متناسب سازی حقوق ها به صورت علی الحساب هر فرد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان با پشتیبانی دولت تامین و از امروز پرداختها انجام می شود. این در حالیست که هرچند مرحله دوم افزایشها از اسفند ۹۹ آغاز شده اما احکام حقوقی بازنشستگان در فیش حقوقی فروردین ماه آنها اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: از دو سه هفته پیش به بازنشستگان اعلام کرده بودیم که اسفند ماه بابت متناسب سازی مرحله دوم به صورت علی الحساب پرداختی انجام می شود که مبلغ یک میلیون و۲۰۰ هزار تومان بابت هر نفر و به نسبت سهم شان از حقوق کامل پرداخت خواهد شد. دیروز عصر جلسه هماهنگی در این زمینه برگزار شد؛ البته هنوز ۶۰۰۰ میلیارد تومانی که برای اجرای متناسب سازی مقرر بود از سوی خزانه به ما داده شود، محقق نشده است. گرچه ابلاغ تخصیص آن صادر شده، اما پرداختش منوط به تایید نهایی است که هنوز تایید نهایی به دولت نرسیده است گرچه سازمان برنامه همت جدی برای انجام این کار دارد، اما کمی عقب افتاده است‌.

سالاری ادامه داد: نهایتا دیروز عصر جلسه ای برگزار کردیم و مقرر شد از منابع دیگری بودجه مورد نیاز تامین و آن را پرداخت کنیم و بعدا منابع ۶۰۰۰ میلیارد تومانی که حاصل شد، جایگزین منابع استفاده شده، کنیم که این اقدام انجام شد.

وی با بیان اینکه پرداخت علی الحساب افزایش حقوقها از امروز صبح آغاز و تاکنون تقریبا به حساب یک چهارم جمعیت مستمری بگیر واریز شده است اظهار کرد: تا این لحظه بیش از یک چهارم جمعیت بازنشستگان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را دریافت کرده اند و تا امشب تمامی بازنشستگان آن را دریافت خواهند کرد مگر اینکه مشکلات جزئی در بانک‌هایی غیر از بانک رفاه باشد، اما برنامه این است که همه بازنشستگان تا امشب رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحساب را دریافت کرده باشند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه رقم اعلامی واریزی علی الحساب بوده چون فرمون تهیه شده برای اعمال متناسب سازی حقوق هر فرد هنوز با نمایندگان بازنشستگان نهایی نشده گفت که این امر در فروردین ۱۴۰۰ نهایی و سپس احکام جدید بازنشستگان صادر خواهد شد.

وی در توضیح بیشتر گفت: همکاران‌ مقدمات کار را فراهم کردند و محاسبات را انجام دادند و نهایتا در ۱۰ روز اول فروردین یا هفته دوم فروردین ماه با نمایندگان بازنشستگان و کانون عالی بازنشستگان نشستی را خواهیم داشت؛ اگر نیاز باشد جرح و تعدیل و اصلاح را انجام می دهیم. تلاش ما این است که فیش حقوقی فروردین ماه بازنشستگان هم حاوی اعمال ماده ۹۶ و افزایش سنواتی باشد و هم حاوی متناسب سازی مرحله دوم باشد و هر دو اینها در فیش لحاظ شده باشد و دیگر از حالت پرداخت علی الحساب خارج شویم.

سالاری ادامه داد: افزایش حقوقها خوب خواهد بود و فکر می کنم رضایت اکثر بازنشستگان را فراهم می‌کند. حتما تلاش می‌کنیم فرمول درست و رضایت نمایندگان بازنشستگان را به همراه داشته باشد؛ همانطور که در مرحله اول متناسب سازی هم با یک کار کارشناسی با همراهی رئیس و اعضای هیات مدیره کانون بازنشستگان فرمول را نهایی و در مرداد ماه سال جاری ابلاغ و اجرا کردیم، ان شاءالله در مرحله دوم هم بتوانیم با همفکری هم، فرمول را نهایی کنیم. فرمولی که تدوین شده بعد از اصلاحات احتمالی اعمال و بعد از آن فورا در احکام لحاظ می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بر این اساس وعده ای که دولت و شریعتمداری، وزیر رفاه داده بودند، هم در پرداخت علی الحساب و هم در متناسب سازی مرحله دوم که کار ارزشمندی است، محقق شده و در ماه های آینده هم محاسبه آن را خواهیم دید. به طور کلی در زمینه نحوه تامین منابع متناسب سازی مرحله دوم برای سال ۱۴۰۰، منابعی در قانون بودجه برایمان پیش بینی شده است. البته طبیعتا یکی دو ماهی زمان می برد تا مصوبه بگیریم زیرا این‌منابع نقدی نیست و منابع مالی از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولتی است که تبدیل آن ها به وجه و… چند ماهی زمان می‌برد. البته تاخیر در فرایند اداری معمول است اما در پرداخت منظم آن از فروردین به بعد، غیر از علی الحسابی که امروز پرداخت می‌شود، خللی وارد نخواهد شد.

سالاری گفت: ما همه موارد یعنی هم متناسب سازی مرحله دوم و هم اعمال ماده ۹۶ یعنی افزایش سنواتی حقوقها را به فیش حقوقی فروردین ماه می رسانیم تا دیگر در فروردین پرداخت به صورت علی الحساب نباشد و پرداخت بر مبنای حکم باشد. افزایش ها هنوز دقیق نیست و باید جلساتمان را با کانون عالی بازنشستگان برگزار کنیم. حتما در نیمه اول فروردین جلسات تمام و نهایی می شود زیرا باید احکام را صادر کنیم و پرداخت از ۱۹ فروردین به بعد برمبنای حکمی که هر دو آیتم در آن لحاظ شده، صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به اینکه آیا افزایش حقوقها به پای افزایش ۳۹ درصدی حقوق کارگران می رسد؟ اظهار کرد: طبیعتا، حتما بیش از این خواهد بود.

سالاری با تاکید بر اینکه افزایش حقوق شامل همه مستمری بگیران می شود گفت: این افزایش مشمول مشاغل سخت و زیان آور هم می شود،  حتی مابه التفاوت را هم که مربوط به ماه‌های گذشته بود، پرداخت شد و تا امشب کسی را نخواهیم داشت که مابه التفاوت مربوط به مشاغل سخت و زیان آور را دریافت نکرده باشد.

سالاری ضمن اشاره به اینکه امید است پرداختهای صورت گرفته باعث کاهش فاصله حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشگری شود افزود: حکم حقوقی فروردین ماه دربرگیرنده افزایش سنواتی حقوقها و همچنین همسان سازی خواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.