تاریخ انتشار : یکشنبه 30 آبان 1400 - 19:47
24 بازدید
کد خبر : 110441

هشدارهای رئیس اداره منابع طبیعی کاشان

هشدارهای رئیس اداره منابع طبیعی کاشان

ایسنا/اصفهان رئیس اداره منابع طبیعی کاشان گفت: هر سال مردم را به طبیعت‏ گردی و گردش در کوه و کویر به ویژه در فصل بهارِ طبیعت دعوت می کردیم، ولی امسال هشدار می‌دهیم که باید مردم مواظب باشند. محمد مهدی شریفی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: هشدار اول به شهروندان دوستدار طبیعت است که

هشدارهای رئیس اداره منابع طبیعی کاشان

ایسنا/اصفهان رئیس اداره منابع طبیعی کاشان گفت: هر سال مردم را به طبیعت‏ گردی و گردش در کوه و کویر به ویژه در فصل بهارِ طبیعت دعوت می کردیم، ولی امسال هشدار می‌دهیم که باید مردم مواظب باشند.

محمد مهدی شریفی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: هشدار اول به شهروندان دوستدار طبیعت است که امسال با حضور خود در طبیعت نه تنها ممکن است ویروس کرونا را گسترش دهند، بلکه در اثر ورود خودرو، خاک مراتع کوبیده و فشرده شده که مانع از رشد گیاهان خواهد شد.

وی افزود: هشدار دوم نیز به کسانی است که هر سال اقدام به جمع‏ آوری ریشه، پیاز یا ساقه‌های نورس گیاهان مرتع‌ها می‌کردند که امسال همه باید برای جلوگیری از شیوع ویروس همه گیر و خطرناک کرونا مشارکت کنیم و با توجه به بارندگی‌های روزهای گذشته، لازم است طبیعت تنها و آرام باشد تا گیاهان رویش داشته باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان، تصریح کرد: گیاهان یک ساله، بخش وسیعی از علوفه مراتع را تشکیل می‌دهند پس به منظور اینکه مرتع داران و چوپانان مبتلا به  ویروس نشوند و یا به علت کمبود علوفه دچار فقر و بیکاری نشوند، از همه شهروندان می‌خواهیم که از سر خودخواهی و برای چند ساعت نشاط خود این روزها به طبیعت و مراتع نروند.

شریفی، افزود: وسعت مراتع ییلاقی شهرستان حدود ۱۹۲ هزار هکتار است که رویشگاه گیاهان ارزشمندی در بهار است که با دقت نکردن و کندن غیر اصولی گیاهان این مراتع، طبیعت کاشان از گیاهان با ارزشمند فقیر خواهد شد.

وی گفت: آنها که خارج از محدود جاده ها با خودروهایشان به طبیعت می تازند، هم گیاهان نورسته را قلع و قمع می کنند و هم خاک مراتع را می کوبند که در این صورت، چون آب به خاک نفوذ نمی کند به سیل تبدیل شده و منطقه در معرض خطر سیل قرار می‌گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی کاشان، گفت: ارتفاعات جنوبی شهرستان کاشان رویشگاه گیاهانی همچون «تره کوهی» و «ریواس» است، که متاسفانه به دلیل اینکه گیاه را با ریشه از خاک جدا می کنند و یا ریواس را با برگ برداشت می‌کنند، باعث نابود شدن این گیاهان ارزشمند می‌شوند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.