تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1400 - 1:38
23 بازدید
کد خبر : 81880

نشست مشترک تاسیس قطب شمالی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی در گیلان

نشست مشترک تاسیس قطب شمالی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی در گیلان

ایسنا/گیلان نشست مسئولان جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای آغاز همکاری‌های مشترک جهت تاسیس قطب شمالی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی در حوزه درمان سرطان پستان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برگزار شد. نشست مشترک سازمان جهاددانشگاهی گیلان با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور تاسیس مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاددانشگاهی(پژوهشکده سرطان معتمد) در

نشست مشترک تاسیس قطب شمالی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی در گیلان

ایسنا/گیلان نشست مسئولان جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای آغاز همکاری‌های مشترک جهت تاسیس قطب شمالی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی در حوزه درمان سرطان پستان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برگزار شد.

نشست مشترک سازمان جهاددانشگاهی گیلان با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور تاسیس مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاددانشگاهی(پژوهشکده سرطان معتمد) در رشت با حضور دکتر فریبرز جمال‌زاد(رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان)، دکتر فقیه‌زاده(مدیرکل دفتر امور مجلس جهاددانشگاهی) و دکتر سالاری(رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان)، جبار کوچکی‌نژاد(نماینده مردم رشت وخمام در مجلس)، مهرداد گودرزوندچگینی(نماینده مردم شهرستان‌ها رودبار در مجلس) و معاونین سازمان جهاددانشگاهی استان در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید، مدیرکل دفتر تخصصی علوم پزشکی جهاد دانشگاهی در این نشست مشترک اظهار کرد: عمده فعالیت‌های پزشکی پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقات پزشکی جهاددانشگاهی در حوزه‌های سلول درمانی، درمان ناباروری، زیست و فناوری، پروتئین‌های نوترکیب، سرطان پستان، مراکز درمانی و… است.

وی افزود: جهاددانشگاهی نه دانشگاه است و نه بیمارستان، بلکه جهاددانشگاهی از دانش دانشگاه‌ها برای ارتقای خدمات دانشگاهی استفاده می‌کند و به دنبال توسعه فناوری برای حل مشکل ملی است.

مدیرکل دفتر تخصصی علوم پزشکی با بیان اینکه در جهاددانشگاهی ۱۲ دپارتمان گروه پژوهشی و پزشکی داریم که پزشکان متخصص و مهندسان پزشکی با ما همکاری می‌کنند، گفت: مجموعه فعالیت‌های پزشکی جهاددانشگاهی به صورت تخصصی در کشور ارائه می‌شود و در صورت فراهم بودن بستر و شرایط لازم در استان گیلان، فعالیت‌های تخصصی در حوزه درمان سرطان پستان در این استان توسعه پیدا می‌کند و جهاددانشگاهی در این حوزه آماده همکاری با دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

اسماعیلی جاوید بیان کرد: امید است با همفکری و برنامه ریزی مطلوب شاهد توسعه فعالیت‌های پزشکی و همکاری‌های طرفین در راستای توسعه فعالیت‌های علمی، پزشکی و تحقیقاتی استان گیلان در حوزه درمان سرطان پستان باشیم که قطعا مردم استان و استان‌های همجوار از این ظرفیت بهره‌مند می‌شوند.

در ادامه دکتر رامین صرامی فروشانی، رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در تلاش است تا شکاف بین علوم و خدمات را پر کند، اظهار کرد: مراکز جهاد دانشگاهی با بهره‌گیری از ظرفیت پزشکان متخصص و همچنین مهندسی پزشکی در تلاش است تا با تولید محصول فناورانه و درمان محور به مردم خدمت کند.

وی با اشاره به ظرفیت بی‌نظیر جهاد دانشگاهی در درمان و تولید محصولات فناورانه و نوآورانه، افزود: جهاد دانشگاهی ابزارهای مورد نیاز در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها را ساخته و در حال تولید است.

رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در درمان سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج پیشگام بوده و آینده‌ای روشن را در این مسیر ترسیم کرده، گفت: جهاد دانشگاهی چندین پروژه در کشور برای درمان سرطان بافت سخت، سرطان‌های خونی در دست اقدام دارد و همچنین تولید کیت‌های تشخیص کرونا از دیگر فعالیت‌های محققین جهاددانشگاهی بوده است.

صرامی با بیان اینکه حلقه مفقوده بین دانش و خدمات تخصصی در درمان را باید با تلاش مضاعف پر کرد، افزود: یقینا با همکاری و هم‌افزایی دو مجموعه جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان یقینا پیشرفت خوبی در زمینه درمان بیماران سرطانی خواهیم داشت.

وی با اشاره به پژوهش‌های حوزه سرطان، تصریح کرد: سرطان پستان اولویت اول جهان است و در پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی، در سه حوزه تشخیص با تست‌های ژنتیکی، شیمی درمانی، سلول درمانی و درمان‌های فناورانه فعالیت داریم.

در ادامه دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ابراز خرسندی از اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی در ارائه خدمات پژوهشی و درمانی در استان، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان همه امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و همچنین نیروی انسانی را مشروط به اینکه خدمات ارائه‌شده به مردم صرفا دولتی باشد را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت مطلوب جهاد دانشگاهی در پژوهش‌ها و درمان بیماران خاص و سرطانی و ناباروری و تاکید بر تعیین اولویت‌ها در همکاری مشترک با جهاد دانشگاهی، افزود: جهاددانشگاهی می‌تواند در حوزه سلول درمانی، ترمیم زخم، درمان ناباروری و ساخت تجهیزات پزشکی که اکنون مجبور به واردات آن‌ها از خارج هستیم، به سیستم دولتی کمک کند.

سالاری همچنین از آمادگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ساخت و بهره‌برداری مشترک از پروژه‌های عام‌المنفعه حوزه درمان با مشارکت جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: مراکز تحقیقاتی زیادی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان وجود دارد که می‌توان از ظرفیت این مراکز نیز در درمان استفاده کرد.

در ادامه جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به هدف تشیکل نهادهای انقلابی به جهت حفظ و تسریع در خدمات به مردم، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی همچون سپاه و بسیج یک مجموعه انقلابی است و مقام معظم رهبری شخصا چندین بار در پژوهشکده‌های آن از جمله رویان حضور پیداکرده است.

وی با اشاره به نگاه ویژه نظام به توسعه علوم فناورانه در جهت خدمت به مردم، افزود: رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی اجازه برداشت سهم مشخصی از منابع را به جهاددانشگاهی برای توسعه علم و فناوری داده و این نشان از اهمیت بالای کار در این نهاد می‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت پژوهشکده محیط زیست‌ جهاددانشگاهی در گیلان، تصریح کرد: این پژوهشکده به عنوان یک ظرفیت ملی در استان فعالیت دارد که از ردیف اعتباری ملی هم برخوردار است و می‌توانیم با تاسیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی در استان، سهم قابل‌توجهی در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ کنیم.

در ادامه دکتر فریبرز جمال‌زاد، رئیس جهاددانشگاهی گیلان با اشاره به ظرفیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و همچنین استقرار پژوهشکده محیط زیست در گیلان، اظهار کرد: با اشاره به اهمیت تشخیص و غربالگری و درمان بیماری سرطان، ایجاد پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی در گیلان می‌تواند علاوه بر ارائه خدمات درمانی، بستر فعالیت‌های آموزشی به صورت تخصصی و عمومی با هدف اطلاع رسانی و پیشگیری از سرطان پستان را فراهم کند و نقش موثری در سلامت جامعه داشته باشد.

دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به وضعیت شیوع بیماری‌ها در گیلان از جمله سرطان، اظهار کرد: برخلاف تصور عام، گیلان در ابتلای سرطان رتبه‌های نخست تا سوم را ندارد و سنوات قبل در برخی از بیماری‌های سرطانی رتبه چهارم و حتی بالاتر را دارا بوده است.

وی درمان ناباروری را یکی از پنج برنامه با اولویت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در راستای صیانت از جمعیت برشمرد و از اهتمام ویژه این دانشگاه در تحقق این مهم خبر داد و گفت: می‌توانیم از ظرفیت‌های پژوهشی و علمی جهاددانشگاهی در این حوزه بهره‌مند شویم.

دکتر محمدرضا نقی‌پور، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه این دانشگاه در مرحله گذار قرار دارد و در تولید پژوهش موفق عمل کرده، اظهار کرد: امروزه در نظام تحقیقات کشور دانش و پژوهش باید فناورانه و در راستای حل مشکلات مردم باشد.

وی همچنین از اینکه وزارت بهداشت و جهاد دانشگاهی در ارائه خدمات درمانی فناورانه در یک‌ جهت حرکت می‌کنند ابراز امیدواری کرد و همکاری‌های مشترک در این رابطه را مثمر ثمر برشمرد.

دکتر زیبا ظهیری، عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه گیلان از استان‌های با فراوانی بالا در ناباروری است، اظهار کرد: احداث و راه‌اندازی سانتر درمان ناباروری در گیلان پیوسته یک نیاز مبرم در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به شمار می‌رود.

این جراح و متخصص زنان و نازایی با اشاره به درمان بالای زوج‌های نابارور در گیلان، گفت: گیلان از معدود استان‌ها در درمان ناباروری کشور به شمار می‌رود هرچند وسعت ناباروری در این استان زیاد است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.