تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 آذر 1400 - 22:36
31 بازدید
کد خبر : 123033

مراکز علمی باید زیست بوم تکامل خود را بشناسند

مراکز علمی باید زیست بوم تکامل خود را بشناسند

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یکی از رسالت‌های مراکز علمی و فرهنگی این است که در وهله اول زیست بوم تکامل خود را بشناسند و خراسان نه تنها در تاریخ ایران که در تاریخ دنیا در حوزه علم، فرهنگ و ادب سخن برای گفتن دارد. دکتر محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص

مراکز علمی باید زیست بوم تکامل خود را بشناسند

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یکی از رسالت‌های مراکز علمی و فرهنگی این است که در وهله اول زیست بوم تکامل خود را بشناسند و خراسان نه تنها در تاریخ ایران که در تاریخ دنیا در حوزه علم، فرهنگ و ادب سخن برای گفتن دارد.

دکتر محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تاسیس مرکز خراسان شناسی در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: خراسان مکتب و گفتمانی دارد که دانشمند پرور است و شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از دانشمندان طراز اول کشور و دنیا پسوند طوسی دارند و این امر نشان می‌دهد که طوس تا چه اندازه در فرهنگ، تمدن و تکوین علمی کشور دارای اهمیت است.

وی افزود: به زودی مرکز خراسان شناسی را با تصویب هیات امنا تاسیس خواهیم کرد تا بتوانیم در خراسان بزرگ، از مفاخر تقدیر کنیم و تلاش بر این است که این مکتب تداوم داشته باشد. یکی از رسالت‌های مراکز علمی و فرهنگی این است که در وهله اول زیست بوم تکامل خود را بشناسند و خراسان نه تنها در تاریخ ایران که در تاریخ دنیا در حوزه علم، فرهنگ و ادب حرف برای گفتن دارد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: ما برای فردوسی، به صورت جزیره‌ای و گسسته فعالیت‌هایی مانند خرد سرای فردوسی را تاسیس کردیم و دانشگاه فردوسی هم قطب علمی فردوسی شناسی است. اما بسیاری از بزرگان چنین وضعیتی ندارند و باید به مطالعه و معرفی آن‌ها در این مرکز بپردازیم. یک تهدیدی هم در این زمینه وجود دارد و آن این است که اگر ما مرکز خراسان شناسی را تاسیس نکنیم و چنین فعالیت‌هایی را انجام ندهیم ممکن است کشورهای همجوار و کشورهایی که با ما فرهنگ مشترک دارند، این کار را انجام دهند و ما به نحوی تحت تاثیر قرار بگیریم.

وی اضافه کرد: به این منظور قرار شد که با مشارکت کشورهای منطقه که در گذشته با نام خراسان بودند و همچنین نهادهایی مانند شهرداری، استانداری، سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و نیز با محوریت دانشگاه، این مرکز در سال آینده فعالیت خود را آغاز کند.

کافی عنوان کرد: همانطور که می دانید هیات امنای دانشگاه‌ها بالاترین مرجع تصمیم گیری در دانشگاه‌ها هستند و حتما باید مصوبات هیات امنا توسط رئیس و مدیران دانشگاه‌ها اجرا شود. بنابراین هر تصمیمی که خصوصا بار مالی داشته باشد، در اجرای سیاست‌های دانشگاه مهم است و باید در هیات امنا مطرح شود. در حوزه اصلاحیه‌هایی که در آیین نامه‌های استخدامی انجام می‌گیرد، معمولا اصلاحیه‌هایی بر حسب نیاز است، به عنوان مثال هیات امنا تصویب کرد که پرسنل دانشگاه فردوسی نمی‌توانند همزمان با کارشان در خود دانشگاه فردوسی تحصیل کنند و در مورد اعضای هیات علمی هم این گونه است.

وی خاطرنشان کرد: این آیین نامه‌ها کماکان مصوب وزارت خانه است اما معمولا اعضای هیات امنا اصلاحات جزئی در این رابطه انجام می‌دهند. مصوبات مهمی توسط هیات امنا صورت گرفت که مهم‌ترین آن‌ها، تصویب سند راهبردی دوم دانشگاه فردوسی مشهد بود. ما در سال ۱۴۰۰ سند دوم راهبردی را که به صورت روزآمد و منطبق بر معیارهای دانشگاه بین المللی است، اجرا خواهیم کرد و بسیار مهم است.

افزایش شهریه دانشجویان باید حداکثر ۲۰ درصد باشد

رئیس دانشگاه فردوسی در خصوص شهریه دانشجویان ورودی سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: به دلیل اینکه مانند سال‌های گذشته شهریه دانشجویان به صورت سنواتی انجام می‌گیرد، بار دیگر تصویب شد و تلاش ما بر این است که حداقل فشار مالی را دانشجویان متحمل شوند. بنابراین افزایش شهریه حداکثر ۲۰ درصد تصویب شد و نباید از این میزان سقف افزایش پیدا کند. زیرا اکثر دستمزدهای کارکنان، استادان و هزینه‌های جاری به شدت افزایش پیدا کرده و ما حداکثر ۲۰ درصد افزایش شهریه خواهیم داشت.

کافی در خصوص دریافت وجه در ازای ارائه خدمات از دانشجویان، تصریح کرد: فرض کنید که می خواهیم سند یا برگه فارغ‌التحصیلی را  پست یا المثنی صادر کنیم و موارد دیگر، مستلزم هزینه اضافی برای دانشگاه است که به این منظور معمولا مبلغی را هیات امنا باید تخصیص دهدتا بتوانیم از دانشجویان دریافت کنیم. این مبالغ در مقیاس بسیار اندک تصویب شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.