تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 16:02
17 بازدید
کد خبر : 159107

فعالیت ۵۰۰۰ همیار طبیعت در چهارمحال و بختیاری

فعالیت ۵۰۰۰ همیار طبیعت در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰۰ نفر همیار طبیعت در استان جذب شده است، گفت: از این تعداد، ۳۰۰۰ نفر همیار طبیعت دانش‌آموزی، ۱۳۰۰ نفر همیار طبیعت مروج و ۷۰۰ نفر همیار طبیعت محافظ هستند. هومان خاکپور در گفت‌وگو

فعالیت ۵۰۰۰ همیار طبیعت در چهارمحال و بختیاری

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰۰ نفر همیار طبیعت در استان جذب شده است، گفت: از این تعداد، ۳۰۰۰ نفر همیار طبیعت دانش‌آموزی، ۱۳۰۰ نفر همیار طبیعت مروج و ۷۰۰ نفر همیار طبیعت محافظ هستند.

هومان خاکپور در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از رویکردهای اصلی مدیریت منابع طبیعی را طی یک دهه اخیر، مدیریت مشارکتی منابع طبیعی دانست و اظهار کرد: سالیان سال از مدیریت دولتی جنگل‌ها می‌گذرد، اما با توجه به تغییر شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم، صاحب‌نظران به این نتیجه رسیده‌اند که مدیریت دولتی به‌تنهایی پاسخگوی نیازهای حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع نیست.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری افزود: یکی از رده‌های مشارکت دادن مردم در مدیریت منابع طبیعی، شامل حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی مشارکت دادن افراد علاقه‌مند و دغدغه‌مند است.

وی ادامه داد: افراد فعال در حوزه منابع طبیعی، در قالب طرح ملی همیاران طبیعت سامان‌دهی شده و تمامی افراد علاقه‌مند در حوزه‌های منابع طبیعی خارج از شغل، جنسیت و محل زندگی برایشان کارت صادر شده و تحت آموزش‌های خاص قرار می‌گیرند.

خاکپور با بیان اینکه همیاران طبیعت در سه طبقه سامان‌دهی می‌شوند، گفت: گروه اول دانش‌آموزان بوده که در مدارس ترغیب می‌شوند که در سامانه ثبت‌نام کنند و دانش‌آموزان و کودکانی که در سن پایین آموزش داده شوند، دغدغه فعالیت در حوزه منابع طبیعی در آن‌ها نهادینه می‌شود.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گروه دوم را همیاران طبیعت مروج عنوان و اضافه کرد: این گروه، افراد تحصیل‌کرده‌ای هستند که می‌توانند در زمینه توسعه آموزش‌های محیط زیستی و فرهنگ منابع طبیعی به دولت کمک کنند.

خاکپور گروه سوم را همیاران طبیعت محافظ دانست و تصریح کرد: این گروه، جامعه بهره‌بردار منابع طبیعی و جامعه روستایی محلی هستند که در حفاظت فیزیکی کمک کرده و از دست‌اندازی در طبیعت مانند آتش‌سوزی و تخریب منابع طبیعی ممانعت می‌کنند.

وی گفت: افراد علاقه‌مند می‌توانند در سامانه همیار طبیعت به آدرس www. Hamyartabiat. frw. ir ثبت‌نام کرده و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰۰ نفر همیار طبیعت در استان جذب شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، ۳۰۰۰ نفر همیار طبیعت دانش‌آموزی، ۱۳۰۰ نفر همیار طبیعت مروج و ۷۰۰ نفر همیار طبیعت محافظ هستند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.