تاریخ انتشار : شنبه 20 آذر 1400 - 17:01
21 بازدید
کد خبر : 159702

سرمایه گذاری در حوزه سالمندی ضروری است

سرمایه گذاری در حوزه سالمندی ضروری است

ایسنا/فارس استاد دانشگاه آزاد اسلامی زرقان با اشاره به روند حرکت جمعیت به سمت سالمندی و افزایش هزینه‌های حوزه سلامت برای سالمندان، بر ضرورت سرمایه‌گذاری مناسب در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های این حوزه، تاکید کرد. دکتر ابراهیم بیرقی‌پناه، شنبه ۹ اسفند در جمع خبرنگاران گفت: هزینه‌های سلامت در دوران سالمندی، بالا است و درچنین شرایطی نیازمند حمایت‌های

سرمایه گذاری در حوزه سالمندی ضروری است

ایسنا/فارس استاد دانشگاه آزاد اسلامی زرقان با اشاره به روند حرکت جمعیت به سمت سالمندی و افزایش هزینه‌های حوزه سلامت برای سالمندان، بر ضرورت سرمایه‌گذاری مناسب در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های این حوزه، تاکید کرد.

دکتر ابراهیم بیرقی‌پناه، شنبه ۹ اسفند در جمع خبرنگاران گفت: هزینه‌های سلامت در دوران سالمندی، بالا است و درچنین شرایطی نیازمند حمایت‌های سازمان‌های بیمه‌ای، با نگاهی جدید و تدوین قوانین حمایتی در بعد تامین اجتماعی و ایجاد مکان‌های امن و دارای استاندارد برای نگهداری از سالمندان هستیم.

او با بیان اینکه سالمندی در تعریفی عام و فراگیر یکی از مقاطع سخت زندگی انسان در ابعاد اجتماعی و اقتصادی به شمار می‌رود و نیازمند اندیشیدن و اجرای راهبردهایی است، لزوم دنبال کردن این راهبردها را در قالب مطالبه‌ی اجتماعی و اقتصادی متذکر شد و گفت: ایجاد زیرساخت برای مواجهه جامعه با سالمندی ضرورتی انکارناپذیر در مبحث مدیریت محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم ارزیابی میزان آمادگی جامعه و اهمیت آموزش نسل جوان برای مواجهه با جامعه‌ی سالمند، گفت: در بین تمام مشکلات و گرفتاریها باید به این موضوع نیز توجه کنیم که تاکنون چه سهمی از زمان و هزینه را متوجه ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز جامعه سالمند کرده‌ایم؟

او با بیان اینکه قصد نقد مدیریت شهری در سطوح مختلف را ندارد و هدفش طرح یک موضوع مهم است، گفت: البته برای تدوین و ارائه یک برنامه اثرگذار باید اطلاعات درست و دقیق داشته باشیم، اطلاعاتی که آینده جامعه در ۳۰ یا حتی ۵۰ سال آینده را مشخص کرده و به درستی نشان دهد.

این مدرس دانشگاه آزاد گفت: اکنون که قرن ۱۳۰۰ را پشت سرگذاشته و در آستانه ورود به قرن جدید هستیم باید دید در زمینه جمع آوری اطلاعات سالمندی به عنوان اصلی‌ترین زیر ساخت، چه میزان توفیق کسب کرده‌ایم؟

او با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان، یکی از با اهمیت‌ترین حوزه‌ها در پدافند غیرعامل بوده و متعادل سازی عرضه و تقاضا در این بخش نیازمند صرف هزینه و سرمایه‌گذاری کلان است، گفت: آمارها نشان می‌دهد که طی ۳۰ سال آینده حدود یک سوم جمعیت ایران سالمند خواهد بود؛ بنابراین توجه به زیرساخت‌ها خصوصا در بخش بهداشت و درمان، و تعیین استانداردهای خدمتی مناسب برای این قشر، یک نیاز و ضرورت است.

بیرقی‌پناه گفت: اطلاعات و آمار می‌گوید سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور در اشغال سالمندان بوده، حال آنکه تا ۲۰ سال آینده این سطح اشغال به ۷۰ تا ۱۳۰ درصد خواهد رسید.

او اضافه کرد: آمارها از سوی سازمان بهداشت جهانی حکایت از آن دارد که سن سالمندی به معنای عبور از مرز ۶۰ تا ۶۵ سالگی است؛ یعنی کسانیکه از این سن عبور می‌کنند سالمند محسوب می‌شوند، بنابراین محاسبه جمعیت سالمند هر کشور از این منظر، محاسبه جمعیت صفر تا ۱۴ سال و افزایش نسبت افراد ۶۰ تا ۶۵ ساله است.

بیرقی‌پناه گفت: در یک تعریف عام، زمانیکه میزان مرگ و میر کاهش یافته و به حداقل ممکن برسد، میزان موالید نیز روندی کاهشی داشته باشد، جمعیت سالمند رشد می‌کند و باید دید توان فرهنگی و اقتصادی در مواجهه با این موج چه میزان خواهد بود؟ سونامی سالمندی که در برهه خاص خود نیازمند توجه جدی به حمایت‌های بیمه‌ای و البته سرمایه‌گذاری قابل توجه در این بخش است.

وی با بیان اینکه جمعیت سالمندان در فارس نیز روندی افزایشی را نشان می‌دهد افزود: رشد منفی جمعیت جوان حکایت از کاهش آمار ازدواج و موالید، نسبت به سال‌های گذشته است، که نگرانی‌های خاص خود را ایجاد می‌کند. نگرانی از این جهت که جمعیت سالمند الزاما نیازمند حمایت، توجه و نگهداری توسط جوانان است، قشری که شاهد تعدیل جمعیت آنان هستیم.

این استاد دانشگاه گفت: ترکیب فرهنگی فارس با عنایت به پیشینه فرهنگی اقوام ساکن در فارس، نگاه به نگهداری افراد سالمند در خانه سالمندان را هم با چالش مواجه کرده است؛ اگرچه در فارس شاهد تعدد مراکز نگهداری سالمندان هستیم اما سرمایه‌گذاری در این رابطه، خصوصا در بعد معنوی، به میزان کافی انجام نشده است.

وی گفت: فشار بر مراکز نگهداری موجود با سرانه‌های پرداختی اندک و موج تورم و پرهیز از تبلیغات لازم برای جذب کمک‌های خیرین‌، کار را در محدوده یارانه‌های دولتی بسته نگهداشته است و استفاده از سرانه‌های اندک ۱.۵ میلیون تومانی، با توجه به هزینه‌های سنگین نگهداری و درمان و … سالمندان، آینده‌ای روشن را پیش روی ما قرار نمی‌دهد.

بیرقی‌پناه با بیان اینکه بررسی‌های میدانی نشان‌دهنده افزایش شمار سالمندان مبتلا به آلزایمر و شکستگی‌های استخوان است، رها کردن سالمندان از سوی خانواده را یکی از مشکلات پیش‌رو دانست و گفت: چنین واقعیت‌هایی، سالمندان را علاوه بر مشکلات جسمی با بحران‌های روحی مواجه کرده و بار مسئولیت دستگاه‌های حمایتی نظیر بهزیستی را سنگین‌تر می‌کند.

او، توجه به فرهنگسازی اصولی و جلب و هدایت حمایت‌های مادی و معنوی را یک ضرورت دانست و گفت: فرهنگسازی در ۲ بعد نیاز است، اول پذیرش فرزندان و شخص سالمند برای حضور در مراکز نگهداری از سالمندان، دوم تبلیغات به هنگام برای مشارکت خیران با هدف کاهش بار هزینه‌های مالی.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مدیریت شهری این امکان را دارد که با بهترین شیوه جذب سرمایه‌گذار و تسهیل در امر سرمایه‌گذاری در زمینه احداث شهرک سالمندان را دنبال کند، گفت: با یک ارزیابی میدانی از روند فعالیت‌های انجام شده یا در حال انجام برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز جامعه سالمند، خصوصا سالمندان مواجه با مشکلاتی نظیر آلزایمر یا مشکلات جسمی، متوجه ضرورت عطف توجه بیشتر به این مسئله مهم خواهیم شد.

بیرقی‌پناه با تاکید براینکه حرکت جمعیتی جامعه به سمت سالمندی، اجتناب ناپذیر است، بر لزوم توجه مدیران و برنامه‌ریزان در زمینه مواجهه مناسب و ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و ارتقاء آگاهی و افزایش آمادگی جامعه را یک ضرورت جدی دانست.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.