تاریخ انتشار : یکشنبه 22 آبان 1401 - 10:52
70 بازدید
کد خبر : 204472

دکوراسیون مطب با تخصصی ترین گروه معماری در ایران ۱۴۰۱ + تضمینی با مدیریت هزینه

دکوراسیون مطب با تخصصی ترین گروه معماری در ایران ۱۴۰۱ + تضمینی با مدیریت هزینه

  دکوراسیون مطب و مراکز درمانی یکی از مهم ترین بخش ها در مبحث طراحی داخلی ساختمان می باشد. در واقع ایجاد محیطی زیبا و آرام بخش و اعتماد سازی در ذهن مراجعین در محیط مطب نشان دهنده توجه و اهمیت پزشک به بیماران است. مطب و مراکز درمانی مکانی است که اغلب افراد با

 

دکوراسیون مطب و مراکز درمانی یکی از مهم ترین بخش ها در مبحث طراحی داخلی ساختمان می باشد. در واقع ایجاد محیطی زیبا و آرام بخش و اعتماد سازی در ذهن مراجعین در محیط مطب نشان دهنده توجه و اهمیت پزشک به بیماران است. مطب و مراکز درمانی مکانی است که اغلب افراد با وضعیت روحی و جسمی نامطلوبی به آنجا مراجعه می کنند. بنابراین مهم ترین اصل در طراحی اینگونه مراکز ایجاد محیطی است که احساس آرامش بدهد و از استرس او بکاهد.

طراحی مطب باید به گونه ای انجام شود که به بهترین شکل ممکن فضای داخلی مطب بهینه سازی شود و باعث افزایش میزان عملکرد شود و در عین حال به زیبایی بصری و آرامش فضای مطب توجه شود.

در طراحی باید به چیدمان وسایل درون فضا ، ترکیب رنگ ها ، نورپردازی و توجه ویژه ای کرد. فضای مطب باید طوری طراحی شود که در ذهن مراجعین و بیماران تصویری از پزشکی معتبر و حرفه ای ایجاد شود.

به طور کلی طراحی مطب به گونه ای انجام می شود که باعث انتقال احساس آرامش به بیمار شود و باعث کاهش اضطراب و استرس شود.

دکوراسیون مطب زیبایی برای مثال دارای قوانین و استاندارد های خودش است که حتما باید به آن توجه ویژه ای کرد . تمام اجزا و عناصر با دقت انتخاب شوند برای طراحی و اجرای اصولی، باید اینکار را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید . گروه معماری هیرادانا دارای کادری مجرب و حرفه ای در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون مطب و فضاهای درمانی می باشد . گروه معماری هیرادانا با توجه به شرایط و ویژگی های فضای مد نظر ، میزان بودجه و بهترین طرح ها را خدمت شما عزیزان ارائه میدهند.

نوع طراحی و چیدمان اینگونه فضاها به موارد مختلفی بستگی دارد . یکی از مهمترین نکات نوع ارائه ی خدمات مطب است به عنوان مثال طراحی مطب زنان با مطب دندانپزشک کاملا متفاوت است.

  • طراحی ورودی مطب

اولین بخش در فضای مطب، بخش ورودی مطب یا همان فضای خوش آمد گویی است. طراحی ورودی مطب از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بر ذهنیت و احساس راحتی بیمار تاثیر بالایی دارد.

می توان به راحتی با استفاده از ایده و طرح های ساده و خلاقانه برای ایجاد فضایی زیباتر و جلب رضایت مراجعین، یک فضای خاص و زیبا برای این بخش طراحی کرد.

بهتر است برای مراجعه راحت معلولین از درب های بزرگ که امکان ورود و خروج راحت مراجعین با همراهانشان را عملی می سازد استفاده کنید و همچنین در صورت وجود پله یا اختلاف سطح از رمپ استفاده کنید.

در صورت امکان در بخش ورودی فضایی برای قرار دادن وسایل ، لباس و در نظر بگیرید تا افراد راحت تر در فضای انتظار بنشینند.

قرار دادن گلدان و گیاهان طبیعی در این بخش جهت تهویه طبیعی ، ایجاد یک فضای مطبوع و زیباتر یک ایده کاربردی و کم هزینه می باشد.

نکته مهم بعدی انتخاب رنگ مناسب می باشد توصیه می شود برای این بخش از رنگ هایی استفاده کنید که نشان دهنده آرامش و پاکیزگی هستند.

توصیه می شود از انواع کفپوش هایی برای بخش ورودی مطب استفاده کنید که جاذب خوبی در برابر آب و آلودگی باشد تا از ورود آلودگی به محیط مطب جلوگیری کند.

  • فضای انتظار مطب

بخش بعدی که بیشترین تاثیرگذاری را بر روحیه بیماران می گذارد اتاق انتظار می باشد. زیرا بیماران اغلب بیشترین زمان را در این بخش سپری میکنند در نتیجه توصیه می شود به این فضا توجه بیشتری داشته باشید.

در واقع سالن انتظار بخشی از مطب است که بالاترین پتانسیل را جهت انتقال احساس آرامش به بیماران دارد زیرا افراد از ثانیه هایی که در این محیط سپری می کنند کاملا آگاه هستند و به محیط اطراف خود دقت می کنند بنابراین باید به شکلی طراحی شود که باعث انتقال احساس آرامش و کاهش استرس بیماران شود به عنوان مثال می توانید برای تسکین درد بیماران از تزئینات طبیعی همچون گل و گیاهان، آکواریوم با ماهی های زیبا و استفاده کنید. علاوه بر این می توانید یک موسیقی ملایم با صدای آرام در فضای اتاق انتظار پخش کنید.

نکته مهم بعدی موقعیت قرارگیری و طراحی کانتر و بخش پذیرش است. برای طراحی بخش پذیرش می توانید متناسب با متراژ فضا یک کانتر در نظر بگیرید.

میز منشی نباید ارتفاع زیادی داشته باشد تا ارتباط میان منشی و مراجعین به آسانی انجام شود و منشی دید مناسبی به فضای اطراف خود داشته باشد. در چیدمان، میز منشی باید نزدیک به درب ورودی باشد تا متوجه ورود و خروج افراد به مطب شود همچنین باید به رنگ کانتر و تناسب نوع طراحی پیشخوان با سبک طراحی داخلی مطب توجه ویژه ای کرد تا با محیط همخوانی و هماهنگی ایجاد کند.

نکته مهم بعدی که باید به آن توجه ویژه ای کرد انتخاب مبلمان است، به دلیل آنکه سالن انتظار یکی از استرس زا ترین بخش ها برای بیمار می باشد استفاده از مبلمان راحت و کاربردی میتواند تاثیر زیادی بر کاهش استرس و راحتی مراجعین داشته باشد و بخشی از این دلهره و استرس را کاهش دهد از این رو انتخاب مبلمان برای این بخش باید با دقت و هوشمندانه انجام شود . متناسب با نوع فعالیت، متراژ و اندازه فضا باید از تعداد منطقی و مناسبی مبلمان استفاده کنید، تراکم یا پراکندگی بیش از اندازه صندلی ها باعث آشفتگی و بی نظمی شده و انسجام و هماهنگی فضا را مختل می کند.

به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی لاکچری  فضای سالن انتظار باید به شکلی انجام گیرد که زمانی که بیمار مدت زمان طولانی در آن محل به انتظار مینشیند تا ویزیت شود کمترین تنش ، استرس و آلودگی صوتی در محیط باشد تا از لحاظ روانی آرامش داشته باشد.

  • انتخاب رنگ

انتخاب پالت رنگی مناسب برای طراحی داخلی مطب پزشک باید با دقت و هوشمندانه انجام شود . رنگ ها تاثیر بالایی بر روحیه افراد می گذارند از این رو نمی توان از هر رنگی برای طراحی مطب استفاده کرد به عنوان مثال رنگ های تند مانند رنگ قرمز ، نارنجی و اصلا برای طراحی این فضا ها مناسب نیستند زیرا باعث افزایش میزان استرس و دلهره بیماران می گردد اما رنگ هایی مانند رنگ سفید ، شیری ، کرمی ، سبز ، آبی وآرامش بخش هستند و باعث کاهش میزان استرس می گردند.

سایه های ساده و یکنواخت رنگ های خنثی مانند رنگ سفید، بژ، کرم و رنگ خاکستری نیز گزینه های مناسبی هستند که می توانید در طراحی از آنها استفاده کنید. برای تنوع و ایجاد محیطی جذاب تر می توانید از سایه های مختلف رنگ های پاستلی مانند رنگ آبی، صورتی و سبز روشن پاستلی استفاده کنید.

رنگ های خنثی مانند بژ و طوسی در ترکیب با رنگ های آرامش بخش، محیط بسیار آرامی را ایجاد می کنند.

اگر فضای مطب کوچک است توصیه می شود از رنگ های روشن استفاده کنید، رنگ های روشن نور را منعکس می کنند و موجب دلنشین تر شدن دکوراسیون مطب میشوند.

نکته مهم بعدی توجه به رنگ مبلمان است. زیرا تاثیر زیادی بر ظاهر کلی فضا دارد. رنگ مبلمان می تواند به گونه ای انتخاب شود که با کفپوش و دیوار تضاد ایجاد کند تا به این ترتیب فضای جذاب تری ایجاد شود.

رنگ سفید یکی از پرکاربردترین رنگ ها در طراحی فضاهای درمانی به شمار می رود از این رنگ اغلب به عنوان رنگ اصلی یا رنگ غالب استفاده می شود.

رنگ آبی بیشترین تاثیر را در ایجاد احساس آرامش و امنیت بر افراد دارد. بنابراین گزینه مناسبی برای طراحی فضاهای درمانی به شمار می رود . علاوه بر رنگ ابی ، رنگ سبز آبی و سبز روشن نیز تاثیرات مشابهی بر روحیه افراد می گذارد.

یکی دیگر از رنگ های پرکاربرد در طراحی این فضاها رنگ قهوه ای است . این رنگ در ترکیب با رنگ کرمی فضای بسیار لوکسی را ایجاد می کند. اگر قصد به کار بردن از رنگ قهوه ای و مشتقات آن را دارید می توانید از پارکت های قهوه ای طرح چوب ، میز و مبلمان چوبی و استفاده کنید.

یکی دیگر از رنگ هایی که امروزه در طراحی داخلی مدرن بخصوص در طراحی مراکز خدمات زیبایی و زنان مشاهده میشود رنگ صورتی ملایم است. رنگ صورتی ملایم به دلیل تناژ ملایم و لطیفی که دارد باعث ایجاد محیطی آرام و صمیمی می گردد.

  • نورپردازی

تامین نور مورد نیاز افراد در فضاهای مختلف یکی از مهم ترین مباحث در طراحی داخلی به شمار می رود. در دکوراسیون مطب پزشک نیز این امر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر اینکه باید نور استاندارد و مورد نیاز پزشک و افراد را تامین کند باید تاثیر بصری نیز داشته باشد.

نورپردازی در اتاق معاینه باید با توجه به نوع فعالیت پزشک انجام شود به عنوان مثال در صورت لزوم در مطب دندانپزشکی باید نورهایی به صورت نقطه ای و متمرکز طراحی شود.

اما نور مورد نیاز در بخش اتاق انتظار به نسبت کمتر می باشد . نورپردازی ملایم و زیبا در این بخش باعث ایجاد فضای آرام بخش می گردد.

استفاده از نور هایی که قابلیت تنظیم شدت و میزان نور را دارند نیز گزینه مناسبی می باشد این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز می گردد.

 

گروه معماری هیرادانا طراح و مجری دکوراسیون مطب پزشک و فعال در زمینه طراحی دکوراسیون مطب پزشک ارتوپدی، دکوراسیون مطب زیبایی، دکوراسیون مطب دندان پزشکی، دکوراسیون مطب پزشک عمومی، دکوراسیون مطب پزشک قلب، دکوراسیون مطب مامایی و … از صفر تا صد به همراه تجهیز کامل به صورت کاملا تخصصی و تضمین میباشد. از طریق شماره ۰۹۱۲۵۷۵۴۹۲۱ با هیرادانا همراه باشید و جهت مشاوره و بازدید رایگان از مطب خود وقت مشاوره بگیرید. جهت مشاهده نمونه کارها به سایت گروه معماری هیرادانا به آدرس https://hiradana.com/  در بخش پروژه ها مراجعه کنید.

دکوراسیون مطب با تخصصی ترین گروه معماری در ایران ۱۴۰۱ + تضمینی با مدیریت هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.