تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آبان 1400 - 22:08
14 بازدید
کد خبر : 94066

توصیه ایران به آمریکا/ ناامنی در افغانستان قابل تحمل نیست/گفت‌وگوی تهران‌-ریاض به نفع منطقه است

توصیه ایران به آمریکا/ ناامنی در افغانستان قابل تحمل نیست/گفت‌وگوی تهران‌-ریاض به نفع منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: همیشه تماس بین ایران و مصر وجود داشته و هیچ گاه این تماس ها قطع نشده است. به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر انجام برخی گفت

توصیه ایران به آمریکا/ ناامنی در افغانستان قابل تحمل نیست/گفت‌وگوی تهران‌-ریاض به نفع منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: همیشه تماس بین ایران و مصر وجود داشته و هیچ گاه این تماس ها قطع نشده است.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر انجام برخی گفت وگوها بین ایران و مصر و اینکه آیا ایران انجام این گفت‌وگوها را تایید می کند، اظهار کرد: همیشه تماس بین ایران و مصر وجود داشته و هیچ گاه قطع نشده است. البته این موضوع سختی‌ها و بالا و پایین‌های خود را نیز داشته است.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنیم عادی شدن روابط بین کشورهای اسلامی به نفع جهان اسلام و منطقه است و ما همواره از عادی شدن روابط بین کشورهای اسلامی و گسترش آن و افزایش مراودات در این چارچوب استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین تحولات افغانستان و موج احتمالی جدید مهاجران افغانستانی به سمت مرزهای ایران و برخی از کشورهای منطقه گفت: در مورد مسائل افغانستان ما با دقت وضعیت در مرزها را کنترل می کنیم و زیر نظر داریم. اوضاع را رصد می کنیم و شرایط را بررسی می کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: امنیت افغانستان امنیت ایران است و نا امنی در افغانستان برای ما قابل تحمل نیست و همانطور که گفتم ما به صورت دقیق شرایط و تحولات در افغانستان را رصد و بررسی می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد حکم دیوان بین المللی دادگستری اروپا در خصوص منع حجاب در این منطقه و تصمیم اعلام شده از سوی نهاد قضایی اروپا در این زمینه اظهار کرد: تصمیم اعلام شده توسط این نهاد قضایی اروپایی یک تصمیم شرم آور است و عجیب است که وقتی موضوع حقوق بشر، اقلیت ها و آزادی مذاهب به مسلمانان می‌رسد در اروپا این موضوع معنای مضیقی پیدا می کند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: این تصمیم تصمیمی تبعیض آمیز است و مهم تر از آن تبعیض ساز است و می تواند مبنای گسترش اسلام هراسی و خشونت نسبت به مسلمانان در اروپا باشد.

خطیب زاده افزود: از مراجع ذیربط اروپایی انتظار داریم که این تصمیم و روند را اصلاح کنند؛ چرا که این موضوع نقض اولیه آزادی شریعت، مذاهب و حقوق اقلیت ها در پهنه اروپاست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی و افتتاح رسمی سفارت این کشور عربی در سرزمین های اشغالی گفت: رژیم اشغالگر قدس به عنوان رژیمی متجاوز مشروعیتی از این طریق کسب نخواهد کرد. رژیم اشغالگر قدس در حضیض مشروعیت خود به سر می برد و مشروعیتی از این طریق کسب نخواهد کرد.

وی همچنین افزود: امارات متحده عربی هم باید بداند که مسئولیت ناآرامی ها و آنچه که از حضور رژیم اشغالگر قدس در منطقه مترتب شود متوجه امارات خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد توئیت اخیر سید عباس عراقچی رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین مبنی بر اینکه ادامه مذاکرات احیای برجام به دولت بعدی منتقل شده و پرونده این مذاکرات در دولت دوازدهم بسته شده است، گفت: مذاکرات مربوط به احیای برجام در شش دور در وین با دقت و جدیت جلو رفت.

وی با بیان اینکه مردم سالاری دینی در ایران حاکم است افزود: این گفت وگو ها به دلیل عدم اجرای آن توسط آمریکا با تاخیرهایی روبرو شد. به تازگی نیز انتخابات در ایران برگزار شده و باید به دلیل اقتضائات مردم سالاری و دموکراسی اجازه دهیم دولت جدید مستقر شود و کار را به جلو ببرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه دولت مجری و وزارت خارجه اجرا کننده تصمیمات و سیاست های کلان نظام است که از سوی مقام معظم رهبری و دیگر نهادهای بالادستی تعیین می شود گفت: این موضوع در مسیر عادی ادامه خواهد یافت و مهم این است که منافع مردم و تصمیمات عالیه نظام اجرا شود.

خطیب زاده تاکید کرد: لحظه ای که آمریکا به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برگردد و ما این موضوع را راستی آزمایی کنیم ایران نیز از سرگیری اجرای تعهدات خود را به صورت کامل خواهد داشت.

وی همچنین افزود: باید صبر کنیم تا انشاءالله دولت جدید مستقر شود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود که با توجه به آغاز موج پنجم کرونا در کشور به صورت آنلاین برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در مورد انصراف سعد حریری از تشکیل دولت لبنان و نگاه ایران به تحولات در این کشور عربی و اینکه تهران برای اینکه یک لبنان با ثبات به وجود آید چه اقداماتی صورت داده و می دهد، اظهار کرد: این مردم لبنان هستند که باید در مورد آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

وی افزود: ما هیچ وقت از ارائه کمک به تمامی طرف های لبنانی به شمول دولت، احزاب و گروه های سیاسی در این کشور پا پس نکشیده ایم و همواره آمادگی خود را اعلام کرده ایم و هر گاه آنها از ما خواستند که کمکی ارائه کنیم کمک کردیم.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به وجود آمده در لبنان، گفت: به دولت لبنان برای ارائه کمک اعلام آمادگی کردیم و هر گاه دولت لبنان این آمادگی را داشته باشد از ارائه این کمک ها دریغ نمی کنیم.

وی گفت: مهم این است که در یک مسیر سیاسی که بازتاب دهنده بلوغ مردم لبنان است گفت وگوهای سیاسی در این کشور به نتیجه برسد و هر چه زودتر دولت در این کشور تشکیل شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات مقامات عراقی در مورد برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان گفت: همانطور که بارها گفته ایم انجام این مذاکرات به نفع مردم منطقه و ایران و عربستان است و انشاءالله این موضوع در مسیری که دو طرف توافق داشته باشند ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص پیشنهاد وزیر خارجه هند مبنی بر اینکه بندر چابهار در مسیر شمال در طرح هند – پاسیفیک قرار گیرد، اظهار کرد: بندر چابهار یکی از بنادر مهم ایران در حوزه توسعه آبی ما است و در کریدور جنوب – شمال که نزدیک به دو دهه است بین ایران، روسیه و هند صحبت شده است قرار دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه توسعه بخشی از آن در اختیار شرکت های هندی است و ما انتظار داریم که آنها هر چه زودتر به تعهدات خود عمل کنند، ادامه داد: آنچه که به عنوان زیرساخت های ترانزیتی در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد می تواند در ظرفیت توسعه و گسترش همکاری های منطقه ای به کار گرفته شود در چارچوب سیاست های کلانی که آن را اعلام کرده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با مذاکرات صورت گرفته بین ایران و انگلیس و آمریکا در خصوص تبادل زندانیان و توئیت اخیر وی و عراقچی در این زمینه و همچنین اظهار نظر مقامات آمریکایی در این خصوص، گفت: اظهار نظری که از سوی مقامات آمریکایی شنیده شده جای حیرت دارد. ما در کنار گفت وگوهای برجامی در وین به صورت کاملا جداگانه گفت وگوهایی را در خصوص این موضوع انسانی و بشردوستانه با آمریکایی ها به صورت واسطه و همچنین انگلیسی ها داشتیم. ما از روز اول همواره اعلام کرده ایم که رهایی ایرانیانی که به بهانه های واهی و به صورت ناعادلانه و ظالمانه در ایالات متحده و برخی از کشورهای اروپایی زندانی هستند به عنوان موضوعی بشردوستانه در اولویت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وی ادامه داد: آنچه که آمریکا انجام می دهد گره زدن یک موضوع انسانی و بشردوستانه با یک هدف سیاسی است که هیچ گاه قابل قبول نبوده است. این رویکرد غلطی است و این موضوع باعث می شود که همه مسیرها دچار سختی شوند.

وی افزود: گفت‌وگوها در مورد این موضوع (تبادل زندانیان) در کنار گفت‌وگوهای برجامی در وین به صورت کاملا جداگانه انجام شد. به نتیجه رسید و یک سری مقدمات لازم داشت و همه طرف ها رفتند که مقدمات آن را انجام دهند. وقتی که مربوط به تعهدات آمریکا بود تا دیروز انجام نشده است و وقتی که ایران به طرف های مقابل مذاکرات وین اعلام کرد که دور هفتم مذاکرات وین در دولت جدید برگزار خواهد شد به ناگاه آمریکایی ها تصمیم گرفتند که این موضوع بشردوستانه را به گفت وگوهای احیای برجام گره بزنند و همانطور که گفتم این رویکرد غلطی است و باعث می شود همه مسیرها دچار سختی شوند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: همین امروز هم اگر ایالات متحده تعهدات خود را در آن توافق انجام دهد این توافق برای آزادی ۱۰ زندانی از همه طرف ها (ایران، انگلیس و آمریکا) قابل انجام است. ما به مقامات آمریکایی توصیه می کنیم که از سوءاستفاده از یک امر انسانی دست بردارند و به جای بیانیه‌های توخالی اقدام کنند.

وی افزود: اگر طرف های مقابل به تعهداتشان عمل کنند هنوز این مسیر می‌تواند باز بماند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چندی پیش خبری در ارتباط با سفر معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران منتشر شده بود ولی خبری منتشر نشد که آیا این سفر انجام شده یا نه؟ تصریح کرد: سفر مقامات فنی آژانس به ایران یک امر طبیعی است و همیشه انجام می شود و هیچ گاه ارزش خبری و سیاسی نداشته، انجام این سفرها و مراودات در چارچوب پادمان انجام می شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه سخنگوی طالبان اعلام کرده که اگر نیروهای نظامی ترکیه در افغانستان بمانند طالبان با آنها وارد جنگ خواهد شد واکنش ایران در مورد این تحولات چیست؟ گفت: تنها راهی که افغانستان دارد از مسیر گفت وگو می گذرد و صلح پایدار در این کشور باید از مسیر گفت وگو محقق شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد حملات مجدد اخیر صهیونیست ها به نمازگزاران در قدس تاکید کرد: این تعدی در آستانه عید قربان به شدیدترین وجه محکوم است و ایران از آن اعلام انزجار می کند و دفاع از آرمان فلسطین و مردم فلسطین همواره جزء اولویت های جمهوری اسلامی ایران بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته شده که یک هیات روس در جریان مذاکرات ایران و افغانستان که چندی پیش در تهران برگزار شد حضور داشته است و آیا ایران قصدی برای برگزاری دور بعدی این مذاکرات دارد یا نه؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران مسیری را که آغاز کرده تا لحظه ای که طرف های افغانستانی پایبند به آن باشند ادامه خواهد داد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در ابعاد دو جانبه و چند جانبه با گروه های افغانستانی به صورت فعال در ارتباط است. نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با این گروه ها به صورت مختلف در ارتباط است و آمادگی داریم که این ارتباط را به صورت حضوری ادامه دهیم. ما از هر ابتکاری در این مسیر استقبال می کنیم و کمک می کنیم که گفت وگوهای فراگیر و مرضی الطرفین بین گروه های مختلف افغانستانی برای رسیدن به صلح در این کشور برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا خود دولت تصمیم گرفت که مذاکرات وین در دولت جدید برگزار شود یا این تصمیم کمیته تطبیق بود، اظهار کرد: بر اساس ارزیابی ما متاسفانه طرف آمریکایی در شش دوره قبلی توافق نکرد که به تمامی تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل برگردد. البته بخش عمده ای از آنچه که باید توافق می شد انجام شده بود. یک سری اختلاف نظرها در برخی لیست ها و عناوین باقی مانده بود که طرف آمریکایی در دور ششم مذاکرات وین آنها را بلوکه کرد و توافق جدیدی صورت نگرفت. لذا ما اجازه دادیم که طرف آمریکایی برود و تصمیم سیاسی خودش را در واشنگتن بگیرد. در ایران هم با توجه به انتخابات و انتقال آرام قدرت باید یک سری موضوعات مورد بحث و بررسی قرار می گرفت که در کمیته تطبیق مباحث مطرح شد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: وزارت خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی دستورات حاکمیت را منتقل و برای اجرایی شدن آنها اقدام می کند. هیچ شکاف عمده ای در تداوم آنچه که در دولت دوازدهم انجام می شد وجود ندارد و در دولت سیزدهم کار ادامه خواهد یافت و وزارت خارجه در چارچوب دستورات حاکمیتی عمل می کند. دولت به عنوان بدنه اجرایی دارای صلاحیت جدی است و باید اجازه بدهیم که دولت آقای رئیسی نقش خود را در این فرآیند داشته باشد و فرآیند انتقال قدرت صورت بگیرد. البته برای کشورهایی که نه صندوق آرا و نه انتقال قدرت از یک دولت به دولت دیگر را دیده اند ممکن است کمی عجیب باشد ولی باید برای کشورهای غربی این موضوع طبیعی باشد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست سخنگوی وزارت خارجه گاه شماری از آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی کشور را به مانند نشست های قبلی ارائه کرد.

وی همچنین فرا رسیدن عید قربان را تبریک گفت.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.