تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 آذر 1400 - 10:38
20 بازدید
کد خبر : 155474

تغییر کاربری‌های غیراصولی، عامل افزایش فاجعه سیلاب‌ها در کشور

تغییر کاربری‌های غیراصولی، عامل افزایش فاجعه سیلاب‌ها در کشور

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، با اشاره به این‌که توجه به حفظ مسیل‌ها یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه کنند، گفت: تغییر کاربری‌های غیراصولی فاجعه سیلاب‌ها را افزایش می‌دهد . «رضا باقری فهرجی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با بیان

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، با اشاره به این‌که توجه به حفظ مسیل‌ها یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه کنند، گفت: تغییر کاربری‌های غیراصولی فاجعه سیلاب‌ها را افزایش می‌دهد .

«رضا باقری فهرجی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با بیان این‌که مسیل‌ها و رودخانه‌ها رگهای طبیعت هستند، اظهار کرد: این رودخانه‌ها وظیفه تغذیه به اجزای طبیعت را برعهده دارند بنابراین هرگونه دخل و تصرف در این شاه رگهای حیاتی می تواند خسارت جبران ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست وارد کند .

وی با اشاره به این‌که در چنین شرایطی انسداد و حذف رودخانه ها و مسیل ها موجب تشدید سیلاب و ناپایداری در پایین دست می‌شود، افزود: لذا اجرای عملیات های عمرانی و طرح‌های کنترل سیل در بالادست نباید منجر به از بین رفتن و حذف حرایم  رودخانه ها و به طور کلی امهال رودخانه ها و مسیلها در پایین دست شود .

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، گفت: توجه به حفظ مسیل‌ها یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه کنند .

باقری فهرجی در ادامه با بیان این‌که نباید در خشکسالی‌های یک دهه گذشته مدیریت عرصه حوزه‌های آبخیزداری در بالا دست و ساماندهی رودخانه ها را فراموش کرد، تصریح کرد: این فراموشی در نهایت منجر به تجاوز به حریم رودخانه، مسدود نمودن آبراهه ها در حوزه های آبخیزداری بالا دست و حذف رودخانه ها در شهرها می شود .

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به اثرات تغییر اقلیم که منجر به خشکسالی های غیرمعمول، غیرقابل انتظار و جاری شدن سیلابهای غیرقابل پیش بینی می‌شود اشاره و خاطرنشان کرد: تغییر کاربری های غیر اصولی، بدون تدبیر و آینده نگری و توسعه بی رویه روستاها و شهرها منجر به تشدید سیلاب ها و خسارات جبران ناپذیری می شود .

وی بیان کرد: برای مدیریت سیلاب ها و استفاده بهینه از آب های سطحی در ابتدا باید به آب و حوزه آبخیزداران به عنوان یک موجود زنده توجه کرد و حوزه های آبخیز استان را به طور جامع مورد برسی قرار داد .

باقری توجه به عرصه حوزه‌های آبخیز و حفظ و حراست از عرصه های طبیعی را از دیگر موارد حائز اهمیت در راستای مدیریت سیلاب ها عنوان کرد و افزود: توجه به اجرای طرح های بیولوژیک و مکانیکی در قالب طرح های آبخیزداری، ساماندهی رودخانه ها و حفاظت از حرایم آن ها به صورت مستمر و مداوم نقش حیاتی در مواجه با سیلاب های خسارت زا دارد .

وی در پایان گفت: با توجه به این که در پی بارش های سیل آسا در نقاط مختلف کشور خسارت های سنگینی متحمل مردم و دولت شد لازم است برای کاهش احتمال بروز این چنین حوادثی بهره برداران عرصه های منابع طبیعی و به طور کلی مردم در حفظ و توسعه و احیای عرصه های طبیعی مشارکتی جدی و مستمر داشته باشند .

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.