تاریخ انتشار : دوشنبه 8 آذر 1400 - 20:20
19 بازدید
کد خبر : 130317

ترک اعتیاد بیش از ۳ هزار زن در مازندران با داروی یارانه‌ای

ترک اعتیاد بیش از ۳ هزار زن در مازندران با داروی یارانه‌ای

ایسنا/مازندران دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران گفت: از مجموع افراد معتادی که با ارائه داروی یارانه‌ای در مازندران در حال ترک هستند، ۳۱۶۰ نفر زن دیده می‌شوند. احمد مظفری در نشست خبری در سالن جلسات شورای هماهنگی ‌ مبارزه با مواد مخدر مازندران اظهار کرد: ۵۹ درصد از میزان کشفیات مواد مخدر مربوط به تریاک بوده

ترک اعتیاد بیش از ۳ هزار زن در مازندران با داروی یارانه‌ای

ایسنا/مازندران دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران گفت: از مجموع افراد معتادی که با ارائه داروی یارانه‌ای در مازندران در حال ترک هستند، ۳۱۶۰ نفر زن دیده می‌شوند.

احمد مظفری در نشست خبری در سالن جلسات شورای هماهنگی ‌ مبارزه با مواد مخدر مازندران اظهار کرد: ۵۹ درصد از میزان کشفیات مواد مخدر مربوط به تریاک بوده است.

وی همچنین از شناسایی و انهدام ۱۱۸ باند قاچاق مواد مخدر در مازندران طی سال جاری خبر داد و گفت: در مجموع ۱۰ هزار نفر در ارتباط با مواد مخدر در استان دستگیر شدند که ۶ هزار نفرشان خرده فروش بودند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران از کاهش سن اعتیاد، افزایش نرخ اعتیاد بین زنان و درگیری خانواده ها با مشکلات آسیب های اجتماعی ناشی از این امر را مهم ترین دغدغه مربوط به حوزه مواد مخدر در مازندران معرفی کرد و توضیح داد: میانگین سن اعتیاد در مازندران کمتر از میانگین کشوری به ۲۴ سال رسیده است.

مظفری افزود: در مازندران با تحقق اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد، توزیع مواد مخدر و افزایش ۲۵ درصدی طرح های پیشگیری نه تنها فاصله داریم بلکه آمار مرگ و میر و توزیع مواد مخدر امسال بیشتر نیز شده است.

وی از مرگ ۵۸ نفر در مازندران بر اثر سوء مصرف موادمخدر در سال جاری خبر داد و گفت: این آمار ۱۲ درصد بیشتر از سال گذشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که ۶۵ درصد همسر آزاری، ۵۵ درصد طلاق، ۱۳ درصد کودک آزاری، ۲۵ درصد قتل عمد، ۲۳ درصد نزاع و خشونت، ۳۰ درصد جرائم کیفری و ۱۰ درصد جرائم مالی به خاطر تهیه، توزیع و مصرف موادمخدر است.

مظفری هوشیاری خانواده ها و آگاهی بخشی به جامعه در باره زیان ها و خطرات مصرف مواد مخدر را برای مقابله با کاهش آسیب های اجتماعی مهم دانست و گفت: فقر و توسعه نیافتگی، خانواده نامناسب  و از هم پاشیده، گسترش مناطق حاشیه ای و افزایش تبعیض در جامعه عامل گسترش آسیب های اجتماعی ناشی از موادمخدر است در حالی که ۶۰ درصد جامعه از عوارض مصرف مواد مخدر آگاه نیستند و باور های غلط درمانی در حوزه مواد مخدر دارند.

وی با اعلام این که حدود ۶۰ هزار نفر در مازندران با داروهای یارانه ای از جمله متادون در حال ترک اعتیاد هستند، گفت: یارانه ماهانه تهیه دارو برای این افراد را بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان در ماه است و از مجموع افراد معتادی که با ارائه داروی یارانه ای در استان در حال ترک هستند ، ۳۱۶۰ نفر زن دیده می‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران با اشاره به اجرای طرح یاریگران زندگی در۱۲۰۷مدرسه استان هدف اجرای طرح را جلوگیری از روی آوردن افراد جدید به اعتیاد دانست و گفت: بر اساس برنامه سال ۱۴۰۰، این طرح باید از ۳۰ درصد فعلی تا ۵۰ درصد مدارس مازندران را تحت پوشش قرار دهد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.