تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آذر 1400 - 11:36
26 بازدید
کد خبر : 163978

اعطای سومین دوره جایزه مصطفی (ص) در آبان‌ماه/گرامیداشت “پدر مهندسی رباتیک جهان” در مسابقه نور

اعطای سومین دوره جایزه مصطفی (ص) در آبان‌ماه/گرامیداشت “پدر مهندسی رباتیک جهان” در مسابقه نور

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) از برگزاری سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) در آبان ماه امسال در تالار وحدت خبر داد. به گزارش ایسنا، سیدعلی عمرانی، رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) در نشست خبری امروز با بیان اینکه بنیاد مصطفی (ص) برای جامعه دانش‌آموزی، دانشمندان جهان اسلام و اساتید برجسته با همکاری مراکز

اعطای سومین دوره جایزه مصطفی (ص) در آبان‌ماه/گرامیداشت "پدر مهندسی رباتیک جهان" در مسابقه نور

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) از برگزاری سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) در آبان ماه امسال در تالار وحدت خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدعلی عمرانی، رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) در نشست خبری امروز با بیان اینکه بنیاد مصطفی (ص) برای جامعه دانش‌آموزی، دانشمندان جهان اسلام و اساتید برجسته با همکاری مراکز و مؤسسات علم و فناوری برنامه‌ریزی کرده تا بتوانند در راستای تأثیرگذاری در جامعه، ایفای نقش کنند، افزود: از جمله این موارد طراحی موزه هنر مصطفی (ص) است و این موزه تلاش دارد با زبان هنر، مباحث علم و فناوری را با جامعه در میان بگذارد. این اتفاق با اعطای اثری توسط ژیلا رسام عرب‌زاده شروع شد و در حال حاضر محلی در پارک فناوری پردیس به این موزه اختصاص داده شده است.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) با بیان اینکه استاد “قصرالدشتی” از شیراز و ۶ هنرمند از اصفهان آثاری را به این موزه اعطا کرده‌اند، اظهار کرد: این اتفاق از مرزهای ایران فراتر رفت و از کشور هند نیز چند هنرمند، آثاری را برای این موزه اعطا کردند.

عمرانی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از اتفاقاتی که در اواخر سال گذشته افتاد، برگزاری نشست‌های تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی بود که چهارمین دوره آن را در کشور “عمان” و پنجمین نشست آن را در اسفند ماه سال ۹۷، در دانشگاه کراچی پاکستان برگزار کردیم. استقبال دانشگاه‌های مختلف در جهان اسلام باعث شد که ما برای میزبانی این رویداد در سال گذشته، دو رویداد داشته باشیم.

وی اضافه کرد: برنامه بنیاد مصطفی (ص)، هر سال برگزاری یک رویداد “استپ” بود؛ ولی این علاقه دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف برای اینکه بتوانند میزبان حضور جمعی از دانشمندان و تاثیرگذاران حوزه علم و فناوری باشند، باعث شد تا سال گذشته دو رویداد داشته باشیم. این رویداد به میزبانی مرکز بین‌المللی تحقیقات علوم زیستی و شیمی (ICCBS) دانشگاه کراچی پاکستان به عنوان “یونسکو سنتر” برگزار شد. در این نشست ۶۴ دانشمند برجسته جهان اسلام و دانشمند جوان در کنار جمعی از محققان و دانشمندان محلی پاکستانی دور هم جمع شدند.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) ادامه داد: این دانشمندان از ۱۹ کشور قزاقستان، امارات، فنلاند، کانادا، عمان، مصر، آلمان، ایران، یمن، لبنان، مالزی، عراق، پاکستان، یمن، ترکیه، فرانسه، ایالات متحده، سوئد و سنگاپور بودند. در این نشست دانشمندان، دستاوردهای خود را در قالب‌های مختلف ارائه کردند و همچنین نشست‌های آکادمیک تشکیل شد که دانشمندان چهره به چهره با یکدیگر گفت‌وگو کردند تا در آینده فعالیت‌های مشترکی را داشته باشند و یا در پنل‌های مختلف، آخرین اتفاقات درباره سلامت و چالش‌های سلامت روان را ارائه دادند.

به گفته وی، افراد فعال در نشست استپ افرادی هستند که دستاوردهایی داشتند که در قالب محصول و خدمات توانسته‌اند نیازهای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را فراهم کنند.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) برگزاری رویداد “ایسا” را سومین رویداد برگزار شده از سوی این بنیاد دانست و گفت: این رویداد نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام است که در سال گذشته در کراچی پاکستان و در حاشیه نشست استپ برگزار شد. در این رویداد ۱۴ شرکت از ۳ کشور پاکستان، ایران و مصر حضور داشتند. همچنین بالغ بر ۲۷ نشست برای تبادل اطلاعات برگزار شد که ۹ نماینده از صنایع کشور پاکستان در آن حضور داشتند و در ادامه آن این نشست ۱۰ تفاهم‌نامه اولیه برای همکاری منعقد شد.

عمرانی از برگزاری ” اینوویشن لب” (INOVATION LAB) در حاشیه این رویداد خبر داد و افزود: این رویداد یک ابزاری است برای افرادی که در نشست ایسا شرکت می‌کنند تا بتوانند در قالب کارگاه‌های علمی و فناوری، توسعه بازار انجام دهند.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) با اشاره به برگزاری پنجمین نشست مجمع سالیانه صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) با حضور اعضای هیات مؤسس صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی، بعضی از واقفین و خیرین علم و فناوری در سال گذشته، گفت: در حال حاضر ۳۸۱ عضو در قالب جامعه “خادم‌المصطفی” (ص) از ۲۳ کشور شامل سنگاپور، عربستان، اردن، پاکستان، آلبانی، استرالیا، اندونزی، کنیا، مالزی، کنیا، زیمبابوه، توگو، موریس، تانزانیا، غنا، نیجریه، کامبوج، عراق، فلسطین، ونزوئلا، کوبا، ترکیه و ایران به عنوان پیشگامان توسعه وقف علم و فناوری از فعالیت‌های بنیاد مصطفی (ص) حمایت کردند.

به گفته وی، مجموع سرمایه‌های جذب شده در صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) تاکنون ۳۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است. جوایز ۲ دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) از محل منابع این صندوق به برگزیدگان اهدا شده است.

عمرانی همچنین به برگزاری سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) اشاره کرد و یادآور شد: مراحل داوری سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) در مراحل پایانی و داوری بین‌المللی است. در این دوره در حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی، شاخه‌ای ذیل گروه عمومی تشکیل شد و امیدواریم خروجی فعالیت‌های آن، در ۲۰ آبان ماه امسال که مراسم اعطای جایزه را در تالار وحدت داریم، شاهد باشیم.

وی اظهار کرد: در حوزه علوم‌پایه این جایزه، شاخه ریاضیات ایجاد شد تا به بررسی دستاوردهای پژوهشگران و محققان ریاضیات پرداخته شود.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور با رویکرد ترویج علم و پیگیری توسعه مهارت‌های فردی و گروهی دانش‌آموزان و عمومی‌کردن علم را از دیگر فعالیت‌های بنیاد جایزه مصطفی نام برد و گفت: تا کنون ۳ دوره از این رقابت‌ها برگزار شده است.

وی هدف از برگزاری این مسابقه را گرامیداشت یکی از بزرگان تمدن کهن و نوین اسلامی دانست و ادامه داد: تا کنون ۷ کشور در این ۳ دوره درگیر این مسابقه هستند و از ۱۵ هزار دانش‌آموز، ۵ هزار و ۳۲۷ گروه شرکت کردند. این دانش‌آموزان در قالب گروه‌های مختلف، فیلم‌هایی را ارسال کردند که در این مسابقه شرکت کنند.

به گفته وی، سومین دوره مسابقه دانش آموزی نور، به گرامیداشت “ابن رزاز جزری” اختصاص داده شد.

به گفته ایسنا، بدیع‌الزمان ابوالعز بن اسماعیل بن رزاز جَزَری مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک اهل جزیره‌ای در کردستان شمالی ترکیه امروزی بود. جزری کتاب خود را به زبان عربی به نام «الجامع بین‌العلم والعمل النافع فی صناعه الحیل» نوشته است. معنی واژه‌به‌واژه عنوان این کتاب «دانستنی‌هایی در رابطه با مکانیزم‌های هوشمند» است که با عنوان «مبانی نظری و عملی مهندسی مکانیک در تمدن اسلامی» به فارسی ترجمه شده است.

وی در این کتاب طرز کار و ساخت ۵۰ دستگاه که خود آن را ساخته و به کار برده را تشریح کرد. این دستگاه‌ها شامل ساعت‌های آبی و شمعی، ظرف‌ها و فواره‌های خودکار، وسایل آبرسانی از نهر و چاه، ابزار خودکار نواختن نی و دیگر وسایل از جمله قفل رمزی و قفل کلون‌دار و ابزار هندسی است. جزری همچنین نخستین ربات قابل برنامه‌ریزی انسان‌نما را در اواخر عمرش ساخت. به این علت او به عنوان “پدر علم مهندسی رباتیک جهان” شناخته می‌شود.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.