تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آذر 1400 - 15:19
15 بازدید
کد خبر : 164464

ابتلای ۶۵۰۰ نفر از کادر درمان فارس به کرونا/ هر مورد کرونا باید انگلیسی تلقی شود

ابتلای ۶۵۰۰ نفر از کادر درمان فارس به کرونا/ هر مورد کرونا باید انگلیسی تلقی شود

ایسنا/فارس رئیس کمیته علمی اپیدمیولوژی ستاد دانشگاهی مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز با اشاره به انتشار هجدهمین گزارش از وضعیت اپیدمیولوژی کرونا در فارس، اعلام کرد که این بیماری ۱.۹ برابر زمان جنگ از کادر درمان این استان قربانی گرفته است. دکتر علیرضا میراحمدی‌زاده چهارشنبه ۶ اسفند در ستاد دانشگاهی مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز، با

ابتلای ۶۵۰۰ نفر از کادر درمان فارس به کرونا/ هر مورد کرونا باید انگلیسی تلقی شود

ایسنا/فارس رئیس کمیته علمی اپیدمیولوژی ستاد دانشگاهی مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز با اشاره به انتشار هجدهمین گزارش از وضعیت اپیدمیولوژی کرونا در فارس، اعلام کرد که این بیماری ۱.۹ برابر زمان جنگ از کادر درمان این استان قربانی گرفته است.

دکتر علیرضا میراحمدی‌زاده چهارشنبه ۶ اسفند در ستاد دانشگاهی مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز، با اشاره به یکساله شدن شیوع کرونا در ایران، گفت: هجدهمین گزارش اپیدمیولوژی وضعیت کرونا در فارس، همزمان شد با یک سالگی ورود کرونا به ایران که به همین مناسبت، این گزارش را به این موضوع اختصاص دادیم.

وی نخستین فصل این گزارش را مربوط به تازه های اپیدمیولوژیک کووید ۱۹ دانست و افزود: نخستین مبحث این فصل، واکسیناسیون کرونا در زنان باردار، به عنوان یکی از چالش های مطرح شده کنونی است و در ادامه نیز به موضوع توصیه های سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیر (CDC) آمریکا به استفاده از دو ماسک در زمان کرونا پرداخته شده است.

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه در ادامه این گزارش، آمار کارکنان مثبت و درگیر بیماری کووید۱۹ در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا تاریخ بیست و یکم بهمن امسال ارائه شده است، گفت: در مدت یک سال شیوع این بیماری، بیش از ۶ هزار و پانصد نیروی شاغل در دانشگاه به کرونا مبتلا شدند که در مدت مشابه، کرونا۱.۹ برابر جنگ تحمیلی کشته داده است؛ چنانچه این روند به همین منوال پیش برود، این تعداد تا سال آینده پنج تا شش برابر می شود.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی شیراز گفت: در ادامه این گزارش، نموداری از موارد مرگ اضافی که بیش از انتظار بوده، انتشار یافته و همچنین این نکته مورد تاکید قرار گرفته است که با ورود گونه جهش یافته کرونای انگلیسی به کشور، در حال حاضر هر موردی از کرونا را باید کرونای انگلیسی تلقی کرد.

میراحمدی‌زاده گفت: شاخص‌های مرکزی و دامنه تغییرات R در استان فارس و جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مقادیر روزانه R به تفکیک استان و جمعیت تحت پوشش دانشگاه، میزان بروز تجمعی موارد جدید بیماری کووید۱۹در ایران و استان فارس، میزان بروز مرگ و میر روزانه بیماری در ایران و استان فارس، میزان بروز تجمعی مرگ بیماران کووید۱۹ در ایران و استان فارس، میزان میرایی از بیماری کووید۱۹ در ایران و استان فارس، تعداد و درصد تست های انجام شده و موارد مثبت در استان فارس، دیگر سرفصل های هجدهمین گزارش اپیدمیولوژی کرونا است.

او با اشاره به طرح پیشنهادات اعضای کمیته علمی اپیدمیولوژی ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در پایان این گزارش، لزوم اعمال محدودیت های برنامه ریزی شده برای پیشگیری از موج بعدی اپیدمی، گسترش غربالگری، افزایش نمونه گیری و بررسی در افراد تماس نزدیک، ممنوعیت برگزاری مراسم ختم، عروسی و هر گونه اجتماع، محدودسازی جدی تماس ها و اطلاع رسانی از طریق رادیو و تلویزیون در مورد وجود خطر کرونا در استان فارس، از جمله این موارد است.

میراحمدی زاده با قدردانی از خدمات مدافعان سلامت در طی یک سال گذشته و همچنین دست اندکاران تهیه این گزارش که به بازه زمانی ابتدای شیوع کرونا تا پایان بهمن امسال اختصاص دارد، ابراز امیدواری کرد دستاورد این تلاش ها، مدیریت بهتر بیماری در استان باشد.

به گزارش ایسنا، براساس هجدهمین گزارش اپیدمیولوژیک کروناویروس، از ابتدای شیوع بیماری تا ۲۱ بهمن، ۶۵۳۷ نفر از کادر درمان استان فارس به این بیماری مبتلا و ۷ نفر از این افراد شهید شده‌اند.

در بین شهدای مدافع سلامت فارس، سه پزشک، یک پرستار، یک ماما، یک رادیولوژیست و یک نفر نیز در سایر گروه‌های شغلی قرار دارند.

براساس این گزارش، از ابتدای اپیدمی بیماری در استان فارس، بروز کمتر از متوسط کشوری بوده، حال آنکه در اواخر فروردین این میزان افزایش یافته و به متوسط کشوری نزدیک شده است.

نهایتاً با اقدامات پیشگیرانه مناسب، این میزان تا تاریخ قبل از ۲۰خرداد ۱۳۹۹به مقداری پائینتر از متوسط کشوری تنزل یافته و مجدداً از تاریخ ۲۰خرداد ۱۳۹۹ افزایش داشته است.

برپایه گزارش کمیته علمی اپیدمیولوژی ستاد کرونای علوم پزشکی شیراز، روند اپیدمی از نیمه مردادتا اواخر شهریور ۱۳۹۹ در فارس رو به کاهش بوده ولی در مهر و آبان ماه ۱۳۹۹ افزایش چشمگیری در میزان بروز روزانه نمود یافته است.

شدت گرفتن محدودیت‌ها و اقدامات مدیریتی ستاد کرونا از ابتدای آذر امسال، منجر به کاهشی شدن این روند از نیمه دوم آذر شده است.

به گزارش ایسنا و بنا به اعلام نظر مسئولان بهداشتی، طی هفته‌های اخیر شاهد افزایش موارد بروز روزانه بیماری با شیبی ملایم، خصوصا در مناطق جنوبی استان فارس هستیم.

تایید سه مورد ابتلا به کرونای جهش یافته یا همان نوع انگلیسی، در استان فارس، این هشدار را صادر کرده که پای این نوع از بیماری کووید-۱۹ به فارس باز شده و با توجه به آلودگی شدید خوزستان و همجواری آن با فارس، احتمال شدت گرفتن بیماری در فارس در صورت اهمال در رعایت پروتکل‌ها، شهروندان این استان را تهدید می‌کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.