تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 - 12:17
173 بازدید
کد خبر : 208129

آیا استعلام و خرید بیمه شخص ثالث در لیست خدمات بیمه ایران جای دارد ؟

آیا استعلام و خرید بیمه شخص ثالث در لیست خدمات بیمه ایران جای دارد ؟

خرید بیمه شخص ثالث ایران بیمه خودرو مشمول دو نوع بیمه نامه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌شود که تمام شرکت‌های بیمه‌ای آن را صادر خواهند کرد. اما سهم فروش بیمه ثالث از سایر بیمه نامه‌های بیشتر است. شاید علت اصلی آن هم این باشد که این بیمه نامه به صورت اجباری بوده و باید

خرید بیمه شخص ثالث ایران

بیمه خودرو مشمول دو نوع بیمه نامه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌شود که تمام شرکت‌های بیمه‌ای آن را صادر خواهند کرد. اما سهم فروش بیمه ثالث از سایر بیمه نامه‌های بیشتر است. شاید علت اصلی آن هم این باشد که این بیمه نامه به صورت اجباری بوده و باید تمام دارندگان خودرو آن را خریداری کنند. دقت کنید که بیمه ‌ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه‌ای شرایط خرید بیمه را برای همه افراد فراهم کرده تا با توجه به نیاز خود از بیمه‌های کوتاه مدت و بلند مدت ثالث بهره‌مند شد. برای اینکه با پوشش‌ها و نحوه محاسبه قیمت بیمه ثالث بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه ثالث همان بیمه اجباری است که برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی برای اشخاص ثالث تعهد می‌کند. همچنین با توجه به طرح الزامی‌ بودن این بیمه نامه، در صورت عدم تمدید آن، جریمه خواهید شد و با توجه به قانون مدنی مسئولیت، جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی بر عهده راننده مقصر خواهد بود. 

در حقیقت اگر به موقع برای تمدید بیمه نامه اقدام نکنید با جریمه روبه رو خواهید بود و باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنید. همچنین این بیمه نامه دو نوع پوشش جانی و مالی را برای اشخاص ثالث زیان دیده در حادثه‌های رانندگی در نظر گرفته اند که به شرح زیر هستند.

پوشش جانی بیمه ماشین:

پوششهای بیمه شخص ثالث ایران

غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده در حادثه رانندگی تا سقف تعهدات جبران خسارت خواهد شد. به طور کلی در پوشش جانی بیمه شخص ثالث دیه یا ارش شخص ثالث آسیب ‌دیده در تصادف را بر اساس نوع صدمه بدنی مانند: شکستگی، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی، کلی، موقت یا دائم پرداخت می‌کند.

پوشش مالی بیمه ماشین:

پوشش مالی در این بیمه نامه هرگونه خسارت مالی که در اثر حادثه و تصادف ایجاد شده باشد، برای اشخاص ثالث جبران خسارت خواهد کرد. این خسارت‌ها می‌تواند برخورد با یک جسم ثابت یا متحرک باشد. 

پوشش حوادث راننده:

 در صورتی که راننده مقصر حادثه رانندگی دارای گواهینامه معتبر باشد، در صورت بروز حادثه جانی می‌توان تحت پوشش این بیمه نامه قرار گیرد و خسارت دریافت کند.

دیه، عامل تعیین کننده سقف تعهدات بیمه ‌ایران 

برای اینکه بتوانید قیمت بیمه و نرخ بیمه نامه را مشخص کنید، نیاز است که عوامل مختلفی را بررسی کرد. اما نکته مهمی ‌که هنگام تعیین میزان سقف تعهدات بیمه شخص ثالث ایران  اهمیت دارد، میزان دیه اعلام شده برای یک فرد مسلمان خواهد بود. در حقیقت دیه اعلام شده از سوی قوه قضاییه مهم‌ترین عامل قیمت بیمه نامه خواهد بود. در ابتدای سال ۱۴۰۲ میزان دیه برای ماه‌های حرام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان اعلام شد. این مبلغ را می‌توان بالاترین سقف تعهدات در بیمه ثالث دانست. این میزان دیه برای خسارت‌های جانی و بدنی در نظر گرفته شده‌اند و شرکت‌های بیمه‌ای باید بالاترین سقف تعهدات را برای جبران خسارت‌ها در نظر گیرند.

همچنین در پوشش مالی برای انتخاب سقف تعهدات مالی نیاز است که حداقل ۲.۵ درصد از سقف تعهدات جانی را انتخاب کرد و با توجه به آن حق بیمه پرداخت شود. حداقل مبلغ برای جبران خسارت‌های مالی در بیمه نامه ثالث، معادل ۳۰ میلیون تومان خواهد بود. البته با پرداخت حق بیمه بیشتر شرایط افزایش تعهدات بیمه نامه تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان وجود دارد.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث چقدر است؟

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث ایران

بیمه ‌ایران جزو بیمه‌گر‌هایی است که مدت بیمه نامه را بین چند روز تا یک سال صادر می‌کند. بنابراین مدت اعتبار بیمه ثالث هم می‌تواند به صورت کوتاه مدت چند ماهه یا بلند مدت یکساله خریداری شود. بیمه‌گزار با توجه به انتخاب بیمه نامه به صورت کوتاه مدت دو ماه، سه ماهه، شش ماهه و نه ماه باید مبلغ حق بیمه متفاوتی را نسبت به بیمه سالانه پرداخت کند. البته درست است که بیمه‌های کوتاه مدت می‌توانند خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کنند اما از نظر قیمت بهتر است که بیمه‌های یکساله را دریافت کرد. 

عدم فراموشی تاریخ بیمه نامه بلند مدت یکی دیگر از مزیت‌های تهیه بیمه شخص ثالث سالانه است. زیرا ممکن است که شما تاریخ بیمه‌های کوتاه مدت را فراموش کنید که در این شرایط مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد. البته که با خرید بیمه ثالث از سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام  می‌توانید از سیستم یادآور استفاده کنید و نگرانی برای فراموشی تمدید بیمه نامه نداشته باشید.

سامانه و کارگزاری آنلاین بیمه دات کام شرایط استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده تا همه افراد بدون داشتن محدودیت مکانی و زمانی تنها با چند کلیک بیمه نامه خود را تهیه کنند. همچنین می‌توان یادآور انقضای بیمه نامه را هم فعال کرد تا از فراموشی بیمه نامه بعد از مدت اعتبار آن جلوگیری کرد. 

به طور کلی توصیه می‌کنیم که بیمه نامه ثالث را به صورت یکساله خریداری کنید، زیرا به دلیل ریسک بیشتر در بیمه‌های کوتاه مدت قیمت بیمه نامه افزایش پیدا می‌کند. همچنین مدت اعتبار بیمه نامه ثالث در همه طرح‌های بیمه‌ای از ساعت صفر تاریخ شروع تا ساعت ۲۴ تاریخ انقضای بیمه نامه اعتبار دارند که توصیه می‌کنیم برای عدم فراموشی تاریخ بیمه نامه چند روز زودتر برای خرید آن اقدام کرد.

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در بیمه ‌ایران

همانطور که توضیح داده شد، دیه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه ثالث است، اما عوامل دیگری هم وجود دارند که شرکت بیمه ‌ایران آن‌ها را بررسی کرده و نرخ بیمه نامه را مشخص می‌کند. فاکتورهای مهم و تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه ثالث در بیمه ‌ایران به شرح زیر هستند:

  • درصد تخفیف بیمه نامه راننده: تخفیف بیمه نامه در نقطه مقابل جریمه تمدید بیمه نامه است. هرچه راننده‌ای قانون‌مند باشد و خطر کمتری برای سایر خودرو‌ها ایجاد کند به طور حتم با عدم دریافت خسارت روبه رو است در این شرایط شرکت‌های بیمه‌ای تخفیفات بیمه را برای آن در نظر می‌گیرند.
  • میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث: در صورت عدم تمدید به موقع بیمه نامه، جریمه دیرکرد به حق بیمه شما اضافه خواهد شد که به صورت روز شمار خواهد بود و تا ۳۶۵ روز بررسی می‌شود.
  • میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها: میزان انتخاب پوشش‌های مالی و سقف تعهدات در بیمه نامه باعث افزایش قیمت حق بیمه خواهد  شد.
  • تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث: اگر از کوپن‌های بیمه نامه خود استفاده نکنید شامل تخفیف بیمه نامه خواهید شد.
  • سال تولید، سال ساخت ماشین، تعداد سیلندر و کاربری خودرو نیز جزو عوامل دیگری است که به طور مستقیم قیمت بیمه نامه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

نکته مهمی‌ که باید بدانید این است، فرقی ندارد خودروی شما در سطح شهر‌ها تردد دارد یا در پارکینگ خانه پارک شده، در هر دو صورت باید بیمه شخص ثالث را برای آن تهیه کنید تا مشمول تخفیفات بیمه‌ای شده و از جریمه جلوگیری کنید. همچنین قانون اجباری بودن بیمه نامه تنها برای جبران هزینه‌های ایجاد شده و حمایت از راننده مقصر طراحی شده و همه راننده‌ها و صاحب‌های خودرو باید از این قانون پیروی کنند.

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.